Dodaj firmu

Običaji za venčanja u Srbiji

; Ažurirano 16.01.2024.
Običaji za venčanja u Srbiji

Dobro je poznato da svaki životni događaj u našoj narodnoj tradiciji prate i određeni običaji. A ti običaji se razlikuju od regije do regije, pa čak i od sela do sela. Zato je vrlo nezahvalno pisati kakvi su običaji za venčanja u celoj Srbiji, pa ćemo pomenuti samo neke.

Međutim, pre nego što se na njih fokusiramo, dobro bi bilo pomenuti da su ranije svadbe proslavljane na potpuno drugačiji način i da uopšte nisu bili u opticaju restorani za venčanja, već se svadba organizovala uglavnom pod šatorima.

Za razliku od današnjih, ranije su svadbe trajale po minimum tri dana, a bili su pozivani članovi ne samo uže, nego i šire porodice i sa mladine i sa mladoženjine strane.

Neposredno pre venčanja se kitila takozvana buklija, a to je bila flaša rakije, lepo ukrašena, kojom su sa mladoženjine strane pozivane zvanice. Obično su mladoženjin ujak ili stric u pratnji mladoženjinog oca i samog mladoženje išli u svatove, odnosno od kuće do kuće u tom selu i pozivali zvanice na svadbu. Običaj je bio da se nazdravi iz buklije, te da se zahvali na pozivu.

Sledeći običaj je vezan za oblačenje mlade. U pitanju je savremeni običaj, mada on vuče korene iz nešto starijeg običaja. Naime, nepisano je pravilo da mlada treba da ima na sebi na dan venčanja jedan odevni predmet koji je stari, a obično je to bio donji veš. Zatim je potrebno da ima jedan pozajmljeni predmet i jedan odevni predmet plave boje. Zbog čega je to tako nije baš jasno, ali to jeste običaj.

Sledeći izuzetno zanimljiv običaj je vezan za takozvano gaženje. Naime, nepisano je pravilo da bi trebalo odmah nakon proglašenja braka da mlada zgazi mladoženju, jer tako pokazuje da će ona voditi glavnu reč u kući. Ako to uradi mladoženja, to znači da će on biti glavni. U šali su se pripadnici jedne i druge familije, odnosno mladine i mladoženje utrkivali u navijanju dok se ne ustanovi ko je koga tom prilikom nagazio.

Idi na vrh strane