Dodaj firmu

Kako su ranije izgledala venčanja?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako su ranije izgledala venčanja?

U velikoj meri danas najsrećniji dan u životu mnogih izgleda potpuno drugačije. Ranije nisu postojali restorani za venčanja, već se posebno u selima svadba organizovala ispod šatora. Takođe su ranije i primenjivani brojni narodni običaji, a danas je to u većini slučajeva retko. Barem kada su u pitanju gradske sredine je tako.

Takođe je u mnogim delovima naše zemlje bio zastupljen običaj da svadba traje i po nekoliko dana. Tom prilikom su maksimalno poštovani različiti narodni običaji, od kojih su se tek retki održali do današnjih dana. Istini za volju, ti starinski običaji se danas poštuju uglavnom u seoskim sredinama, dok je u gradovima sve u velikoj meri podređeno modernom dobu.

Ranije su takođe u seoskim sredinama postojali običaji, koji se danas gotovo ne mogu sresti. Pojedini mladići su, na primer otimali svoje devojke, koje su želeli da ožene, a to se posebno radilo ukoliko njeni roditelji i cela porodica nisu bili saglasni sa tim venčanjem.

U današnje vreme je najbitnije da budu pažljivo odabrani restorani za venčanja, ali i da sve bude podređeno na prvom mestu mladencima. A u ne tako davnoj prošlosti, to baš i nije bio običaj, već se više vodilo računa o tome da familija, odnosno sve zvanice budu zadovoljne. Današnja venčanja značajno se razlikuju od ranijih, ali postoje određeni parovi koji i dalje poštuju neke običaje.

Jedan od njih, koji je najzastupljeniji kada su u pitanju venčanja svakako je oblačenje mlade. Naime, naši stari su imali običaj da vode računa o tome da mlada na dan tvog venčanja nosi nešto novo, kako bi osigurala sreću u budućem životu, zatim nesto pozajmljeno, što na simboličan način treba da pokaže podršku bliskih ljudi u vremenima koja baš i nisu jednostavna i na kraju nešto plavo, što se smatra simbolom vernosti između budućih supružnika.

Idi na vrh strane