Dodaj firmu

Koji sve stepeni i nivoi u polisi postoje?

; Ažurirano 29.01.2024.
Koji sve stepeni i nivoi u polisi postoje?

Koji sve stepeni i nivoi u polisi postoje?

Predviđeno je da se uzimaju u obzir dva faktora prilikom obračuna cene obaveznog osiguranja. Prvi faktor je snaga motora i ona se izražava u kilovatima, a premijski stepen se definiše na osnovu toga da li je vlasnik motornog vozila načinio neki udes, odnosno imao štetu u period važenja polise.

Koji sve stepeni i nivoi u polisi postoje?

Takozvani premijski stepen je vezan za polisu obaveznog osiguranja od auto odgovornosti, a ima ih ukupno 12. Praktično govoreći, postoji ukupno 12 nivoa u okviru definisanja cene polise obaveznog osiguranja.

Osnovni je takozvani četvrti premijski stepen i njega dobija lice, koje prvi put kupi polisu obaveznog osiguranja. U principu je potpuno svejedno da li prvu polisu vlasnik vozila kupuje za nov ili za polovan automobil, jer u svakom slučaju dobija četvrti stepen.

A nakon što bude istekla jedna godina, odnosno pošto istekne polisa, te vlasnik vozila produži registraciju, dobiće treći stepen i umanjenje cene od 5 %, ali isključivo ukoliko apsolutno nikakvu štetu trećem licu nije načinio u period dok je polisa četvrtog stepena važila.

Nakon toga će biti u mogućnosti da dođe do drugog stepena, te da ostvari popust od 10 %, a takođe ukoliko nikakvu štetu ne bude u tom periodu izazvao.

Prvi stepen i popust od 15 % će na polisu obaveznog osiguranja dobiti vlasnik vozila koji nakon treće godine korišćenja ne izazove nikakvu štetu, a ujedno je u pitanju maksimalan popust koji može ostvariti.

Ali ukoliko vlasnik vozila načini neku štetu, onda će on morati da plaćanje obavezne polise osiguranja izvrši prema stepenu, koji je čak za tri nivoa viši od onoga na kome je bio. Tako, na primer, osoba koja je tek kupila motorno vozilo i ima polisu na četvrtom stepenu, a u toku čijeg roka trajanja načini štetu, biće u obavezi da plati polisu naredne godine, koja je vezana za sedmi stepen, tako da će čak 50 procenata više morati novca da izdvoji. A ako i posle toga načini neku štetu u toku te iste godine, odnosno u toku trajanja iste polise, biće u obavezi da naredne godine plati čak 110 procenata više, jer automatski prelazi na 10 stepen. Nakon toga može opet da načini neki prekršaj, a onda je uvećanje 150 % i vlasnik vozila stiče naredni put polisu na 12 – om stepenu.

Međutim, ako je vlasnik vozila uspeo da stigne do polise prvog stepena, a ipak izazove neku štetu, onda će biti u obavezi naredne godine da pređe na polisu obaveznog osiguranja, koja je 4 stepena.

Najjednostavnije bi bilo reći da tri stepena naviše ide vlasnik vozila, ako u toku perioda važenja jedne polise izazove jednu štetu, dok jedan stepen niže ide ukoliko u toku te godine ne načini ni jednu štetu.

U pitanju su bonus i malus polise osiguranja, a u kom slučaju je bonus vezan za davanje popusta na narednu polisu, ako vlasnik vozila ne načini štetu, dok je malus vezan za naplatu kaznenih poena, kao i na sticanje polise višeg stepena, što vuče za sobom i dodatno plaćanje.

Slične teme
Idi na vrh strane