Dodaj firmu

Štetno dejstvo mobilnih telefona na decu

; Ažurirano 16.01.2024.
Štetno dejstvo mobilnih telefona na decu

Mobilni telefoni počeli su kao zamena golubova koji su nosili poruke jedne osobe drugoj osobi. Od dozvoljavanja telefonskih poziva i deljenja poruka, mobilni telefoni danas uključuju kameru, kalkulatore, alarm, sadržaje beležnica, sinhronizaciju e-pošte, pristup internetu, platforme za zabavu, igre, razne aplikacije koje ispunjavaju manje-više svaki uslov koji imamo – od naručivanja hrane, lekova, namirnica i do odeće za kupovinu i drugih potrepština.

Sa druge strane, osim svih ovih pogodnosti, mobilni telefoni dolaze sa sopstvenim manama kao što su zavisnost, preterano korišćenje, neaktivan način života itd. To nas takođe dovodi do lošeg uticaja mobilnih telefona na dete. To što su deca zavisna od mobilnih telefona jedna je od najvećih briga u današnje vreme. Deca iz prošlosti odrasla su sa fizičkim igračkama, igrajući se ciglama i blatom; Ali današnja deca odrastaju uz mobilne telefone. Počinju da konzumiraju YouTube filmove, pesme, video zapise, igre itd. od veoma ranog uzrasta što nas dovodi do diskutabilne teme odmeravanja prednosti Vs. rizika od uticaja mobilnog na dete.

- Prednosti mobilnih telefona po decu:

Laka komunikacija –  roditelji mogu da ostanu u kontaktu i prate svoju decu putem telefona dok se ne vrate kući.

Bezbednost – to što vaše dete ima telefon tokom hitnih slučajeva je uvek bolje – omogućava njemu/njoj da posegne za neophodnom pomoći!

Vršnjačko kontaktiranje – pozivanje/dopisivanje školskih vršnjaka radi nedoumica ili drugih plodnih komunikacija.

Digitalno opremljen – pristup mobilnim telefonima čini decu digitalno opremljenom – što je definitivno važno i ključno u današnjem digitalnom svetu.

Podstiče kreativnost – igranje igara, gledanje video zapisa ili crtanih filmova prirodno podstiče kreativnost mozga.

Osnovno obrazovanje – mozak dece i dece je veoma oštar i imaju veoma visoke mogućnosti hvatanja. Na gledanju crtanih filmova, video zapisa, informativnih klipova mališani počinju da prepoznaju i uče oblike, boje, abecede, brojeve, razumevanje glasa i tona itd.

Pristup informacijama – edukacija ovih dana zahteva web pretragu – pametni telefon čini onlajn podatke i informacije lako i lako dostupnim za upotrebu učenika.

Zabava – zabava je ključna i za odrasle kao i za decu – ali sve dok se konzumira u pravim količinama i ne postaje zavisnost što dovodi do većih problema.

- Štetna dejstva mobilnih telefona na decu:

Gojaznost zbog sedećeg vremena provedenog pred ekranom – provođenje previše vremena na mobilnim telefonima rezultira sedećim načinom života – načinom života sa lošom aktivnošću – što povećava rizik od gojaznosti i drugih unutrašnjih zdravstvenih komplikacija.

Rizici opasnosti po zdravlje –upotreba mobilnih telefona može imati intenzivno dejstvo na mozak i druge delove tela. Mali broj najsnažnijih opasnosti produženog/nerazumnog korišćenja mobilnih telefona na deci su: rak, efekti na mozak, tumori itd.

Uticaj mobilnog zračenja na dete – dečiji mozak je izuzetno osetljiv na rukovanje uticajem zračenja pametnih telefona. Zato, kao roditelji, uvek se potrudite da telefon vašeg deteta držite potpuno podalje od deteta kada spava.

Nedostatak  sna – zavisnost od telefona može držati decu budnom do kasno u noć. A nedostatak sna može dovesti do raznih komplikacija na kratke, ali i duge staze.

Pogoršanje kvaliteta sna – istraživanja sugerišu da plava svetlost emituje ekrane mobilnih telefona sputava sa proizvodnjom melatonina. Melatonin je hormon koji kontroliše i stabilizuje ciklus buđenja sna (poznat i kao cirkadijalni ritam). Kada je ovaj hormon disbalansiran, ciklus spavanja i buđenja je poremećen što dovodi do lošeg kvaliteta sna.

Povećanje razdražljivosti – loš obrazac spavanja koji je nepotrebno pominjati, rezultira povećanom razdražljivošću i nelagodom.

Agresivno ponašanje – jednom kada je razdražljivost krenula, bes, frustracija i drugi agresivni kvaliteti počinju da se uzdižu.

Smanjenje fokusa i pažnje – dok odrasla osoba može da se snađe sa 6-7 sati sna svake noći, dete mora idealno da spava najmanje 8 sati svake noći. Kada se zahtev za spavanje ne ispuni (zbog nedostatka odmora u mozgu), efektivnost i nivo koncentracije deteta počinju da padaju. Zato se potrudite da vaše dete lepo spava. Loši akademski rezultati – jer je Youtube jasan pobednik protiv Matematike! Interesovanje i vreme uloženo u zabavu često će verovatno dovesti do loših akademskih rezultata – pre ili kasnije.

Hobiji uzimaju zadnje sedište – sa neaktivnošću u umu, hobiji i druga produktivna interesovanja počinju da padaju. Ohrabrite vaše dete da slika, skicira/crta, upušta se u muzičke/plesne aktivnosti, učestvuje u sportu i drugim takvim – što će pomoći u održavanju protoka kreativnih sokova.

Distanca sa porodicom – sa sve većim interesovanjem za telefon, deca počinju da se osećaju distancirano od roditelja i to uopšte nije dobar efekat.

Nedostatak povratne reakcije – kada se um previše umeša u nešto, postoji prirodna i automatska sklonost da se ignoriše drugi stimulans u okruženju.

Neprikladno ponašanje – Neprikladna ponašanja kao što je slanje osetljivih slika, video zapisa i poruka su veoma veliki problem sa tinejdžerima. Kada odu u pogrešne ruke  može da se širi kao vatra. Takođe, deca, čak i mlađa od sedam godina, mogu lako da pristupe bilo kom pornografskom sajtu sa pametnih telefona.

Saveti za ublažavanje mobilnih efekata na decu

Sada kada znamo efekte mobilnih telefona na zdravlje dece, pogledajmo neke jednostavne savete i trikove koji će nam pomoći da eliminišemo negativan uticaj mobilnog na decu:

a) Odlučite o vremenu koje vaše dete mora da ima pristup telefonu.

b) Kada se vreme sredi, uverite se da se striktno pridržavate vremenskog rasporeda.

c) Izbegavajte prikazivanje zabavnog sadržaja ili dozvoljavanje detetu da igra igrice dok ima obroke pošto bi to moglo da stvori podsvesno druženje telefona sa hranom – što je rizično s obzirom da je sklono zavisnosti. Kao roditelji, ne želite da stvarate situaciju u kojoj vaše dete ne jede hranu bez video/igara.

e) Ne dozvolite da telefoni ostanu sa decom kada idu na spavanje.

f) Kao što je ranije pomenuto, da bi se izbeglo zračenje koje utiče na mozak, držite telefone podalje od dece posebno dok spavaju.

g) Objasnite im gore navedene rizike – koji god i kad god je to moguće. Ove informacije im pomažu da se osećaju odgovornim da ograniče i koriste mobilne telefone na pravi način.

Idi na vrh strane