Skoro svim ljudima je zajednička jedna osobina a to je – ljubav prema muzici. Razlikujemo se po tome koji žanr je u pitanju, ali svi volimo lepe melodije, prijatan glas izvođača, zabavan i dinamičan ritam...
Za decu je posebno karakteristično da obožavaju da pevaju i đuskaju, i zbog toga je prava odluka da svoje mališane upišete u muzičke radionice.
Na sva naša čula, muzika deluje izuzetno stimulativno, i to važi kako za bebe i decu, tako i za osobe svih uzrasta. Ukoliko odlučite da dete upišete u muzičku radionicu, imajte u vidu da se na taj način razvijaju i razne druge sposobnosti kao što su kreativne sposobnosti, sluh, verbalno izražavanje, sposobnosti učenja stranih jezika i čitanja... Zbog svega toga, vaše dete postavlja lepe temelje i dobre predispozicije za uspeh u školi i kasnijem životu, radu i karijeri.
Možda to niste znali, ali muzika nije samo skup lepo ukomponovanih nota, već se slušanjem raznih melodija maksimalno angažuju obe hemisfere našeg mozga; tako se pospešuje apstraktno razmišljanje i mašta, kao i sve druge intelektualne sposobnosti.
Pored toga, muzika ima veoma jak psihološki efekat – pomaže nam da se relaksiramo, da dobijemo energiju, da se koncentrišemo i fokusiramo, da se razveselimo i popravimo raspoloženje...
Od svih talenata koje nosimo u sebi, dar za muziku se ispolji najranije i to oko treće godine života. Zbog toga je baš u tom periodu jako važno stimulisati taj talenat kod deteta.
Zanimljiv je podatak da naš mozak poseduje pedeset dve regije, a da se čak njih deset aktivira dok slušamo muziku ili ukoliko sviramo neki instrument. Koliko je dobro svirati, govori i podatak da se između trinaest i petnaest posto sinapsi u mozgu razvija kroz rad prstiju.
Muzika podrazumeva i pokret, jer ne možemo mirno da sedimo kada se sa zvučnika čuje melodija koja poziva na igru. Pri pokretima, razvija se i mozak, kao i inteligencija.
Muzičke aktivnosti su brojne. To mogu biti pevanje, slušanje, sviranje, stvaranje muzičkih kompozicija... Razna istraživanja pokazuju da muzika utiče na razvoj deteta i to posebno u predškolskom uzrastu.
U muzičkim radionicama deca se upoznaju sa različitim instrumentima kao što su flauta, violina, udaraljke, frula, saksofon, gitara, harmonika... Mogu čuti zvuk svakog od njih, i to tako što na časovima profesori predstavaljaju ove instrumente na način koji je blizak deci.
Ukoliko ne znate koji instrument vaše dete voli, najbolji način da to saznate jesu upravo muzičke radionice, jer će mališani imati kontakt sa svakim od njih, pa će sami napraviti pravi izbor.
Bitno je naglasiti da se vodi računa i o govornoj artikulaciji, što bi značilo da deca uče razbrajalice, poslovice, brojalice... Tako se postiže melodičnost govora, i određen ritam izgovaranja reči.
U muzičkim radionicama najčešće se uči klasična muzika, međutim, postoji i izbor svih drugih vrsta muzike, kao što su zabavna, džez, narodna muzika i slično.
Deca se muzički edukuju na zabavan način, kroz igre, pesme i ritmičke vežbe, a dodaćemo za kraj i to da su grupe obično male, do desetoro mališana.
Za muzičke radionice za decu uzrasta od tri do sedam godina, potrebno je platiti u proseku od 1500 do 2000 dinara mesečno za četiri časa.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate oglašivače ispod našeg teksta.