Ronilački klub TRITON AST je jedan od najstarijih klubova koji organizuje obuku za sve nivoe, od rekreativnog nivoa, do tehničkih ronilaca. Naša škola ronjenja je najviše rangirana škola u regionu koju vode iskusni ronioci sa međunarodnim kategorijama.
Pročitaj više
Oprema za ronjenje Neptune Dive je pravi izbor za ljubitelje ovog atraktivnog sporta svih generacija. Bilo da Vam je potrebna maska, odelo, peraja ili regulator za ronjenje, kod nas Vas očekuje oprema renomiranog proizvođača Seac Sub, po pristupačnim cenama.
Pročitaj više
Za uspešno bavljenje sportom neophodna je kvalitetna sportska oprema. Posetite radnju Sport Depot Beograd i obezbedite po pristupačnim cenama sve što Vam je potrebno.
Pročitaj više
POWER SUB DOO kao zastupnik za nase trziste vam nudi program vodecih svetskih proizvodjaca opreme BEUCHAT, SUUNTO po povoljnim cenama, a izradjene po visokim evropskim standardima.
Pročitaj više
Maska za ronjenje je sastavni deo opeme svakog ronioca. Ako ste se odvažili da imate bliski susret sa šarenim ribicama i raznobojnim koralima, da istražujete pećine, i dobijete približan utisak kako je to bilo kapetanu Nemu u Nautilusu, u čuvenom romanu Žila Verna „20 000 milja pod morem“, biće vam potrebna ronilačka oprema. A ona obavezno podrazumeva masku.
Svakako, u vodi ne bismo videli ništa da nemamo masku. Ipak, ronilačka maska nije tako jednostavan deo opreme kao što izgleda, pa ćemo se sada malo više upoznati sa njom.
Postoji takozvana osnovna, ABC ronilačka oprema, i ona podrazumeva masku, peraja i disalicu.
Pod vodom, sve što se vidi je mutno i nejasno. Voda je gušća od vazduha, pa je prelamanje svetlosti u vodi drugačije. Naš vid je prilagođen prelamanju svetlosti u vazduhu, pa zbog toga pod vodom ne možemo da vidimo precizno.
Funkcija ronilačke maske jeste da stvori prostor između očiju i vode. Taj prostor imitira prirodni ambijent, što sve doprinosi da i pod vodom možemo videti oštro i jasno.
Možemo ih razlikovati po veličini, i to od malih do velikih. Druga podela je po obliku, pa tako postoje okrugle, ovalne, kao i razne moderne maske futurističkih oblika. Sledeća podela je po zapremini, pa tako razlikujemo ronilačke maske sa malim volumenom, kao i sa velikim volumenom, koje karakteriše velika preglednost i široko vidno polje.
Koja je prednost maske za ronjenje u odnosu na naočare za plivanje?
Naočare za plivanje nemaju, dok ronilačka maska ima segment za nos, koji će sprečiti ulazak vode u nozdrve, što nam sve omogućava izjednačavanje pritiska.
Maske poseduju kaljeno temperirano sigurnosno staklo, koje može biti i sa dioptrijom. Udobna obrazina nam osigurava lepo prijanjanje uz lice, dok brzo i jednostavno podešavanje omogućava podesivi remen zajedno sa nepovratnom kopčom. Ram mora da bude od nekorozivnog materijala.
Najveći broj maski se izrađuje od silikona, ali možemo pronaći i kombinaciju plastike i gume. Silikonske maske se preporučuju zbog svog kvaliteta, i zato što bolje prijanjaju uz lice ronioca.
Veoma je bitno da vam maska dobro pristaje, jer ukoliko to nije slučaj, ona neće dobro dihtovati i napuniće se vodom. Zamislite da ronite, a sve vreme praznite ronilačku masku koja se konstantno puni vodom. Na taj način, ronjenje vam neće predstavljati zadovoljstvo, dok ne kupite adekvatan deo opreme.
Ako vam maska fino prijanja, morate je lepo namestiti, i zategnuti remen. Stvari na koje treba obratiti pažnju jeste da segment za nos bude odgovarajući kao i to da vas maska nigde ne žulja.
Ako ste se odlučili za kvalitetne silikonske maske, onda bi trebalo da znate još par detalja. Silikon može biti crn ili providan. Mi vam preporučujemo crn, iz razloga što ne menja boju i praktičan je. Providan ponekad može da požuti, pa maska može delovati starije nego što jeste.
Kada kupite novu masku, njena stakla će biti presvučena tankim zaštitnim filmom, kao zaštitom od oštećenja. Neophodno je da ovaj film skinete, pre nego što ćete prvi put zaroniti. Postoji sredstvo protiv zamagljivanja, koje ćete stavljati pre svakog ulaska u vodu, pa će maska uvek biti kristalno čista i pogled kroz nju sasvim jasan.
Kada ste završili sa ronjenjem i uživanjem u morskom plavetnilu, neophodno je da masku isperete slatkom vodom, lepo je osušite i ostavite na suvom mestu.
Možda vam se čini da oko ronilačke maske ima puno posla, ali setite se da bez nje, ne biste mogli videti čarobne lepote podvodnog sveta i biti deo te magije.
Cena maski za ronjenje se kreće od 1700 din. sve do 8900 dinara, u zavisnosti od modela.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate firme koje su oglašene ispod našeg teksta.