Sta je to masinski malter? Fasaderski radovi predstavljaju izradu završnog sloja na fasadi kuće. Veoma je bitno koristiti malter dobrog kvaliteta, obzirom na to da je fasada kuće izložena svim atmosferskim uticajima – na nju će padati kiša, zavejavaće je sneg, grejaće je sunce, duvaće je vetar...
Iz tog razloga, odabir materijala prepustite majstorima a vi uživajte u novom ruhu koje će vaša kuća dobiti.
Mnogi ljudi možda ne znaju koje vrste maltera postoje, a u planu su im radovi tog tipa. Kratko ćemo vas informisati o tome.
- Gipsani malter
- Krečni malter
- Gipsano-krečni malter
- Cementni malter
- Produžni malter.
Pošto gips upija vlagu iz vazduha, gipsani malter se pre svega koristi u zatvorenim i suvim prostorijama. To je u stvari, jedna vrsta mešavine građevinskog gipsa i peska uz dodatak vode. Ne možete ga koristiti za zidanje, već samo za malterisanje. Ukoliko postoje neravnine na unutrašnjim zidovima, sa gipsanim malterom one će nestati.
Krečni malter je „2 u 1“, odnosno, koristi se i za zidanje i za malterisanje. Ovakvi malteri nisu preterano čvrsti, pa se pri štemovanju lako skida malter i pretvara se u prašinu.
U zavisnosti koju gustinu maltera želite da postignete, toliko ćete vode dodati u gipsano-krečni malter. Uz pomoć ove vrste maltera dobićete izuzetno glatke površine vaših unutrašnjih zidova.
Ako vam je potreban malter velike čvrstoće, onda je za vas cementni malter. Ako zidate u letnjim mesecima, ovaj malter je pogodan, ali ćete morati da ga zalivate vodom da ne ispuca. On se brzo učvršćava, pa je potrebno da majstor radi brzo i ne smeju se mešati velike količine maltera.
Poslednji u ovom našem nizu, ali ne i najmanje važan je produžni malter. Smesa se dobija tako što se cementnom malteru doda kreč. Može se koristiti pri malterisanju i spoljnih i unutrašnjih površina.
Ukrasni fasadersi radovi mogu se izvoditi na tradicionalni način, to jest, nanošenjem prvog sloja u vidu krečno cementnog maltera. Kod savremenog načina, nanosi se sloj mašinskog maltera. Kao završni sloj mogu se postaviti plemeniti ili plastični malterski premazi a na kraju se nanose fasadne boje.
Plemeniti malter, predstavlja suvu smešu koja se proizvodi industrijski, i postoji više vrsta ovakvog maltera. Češljani plemeniti malter, nabacuje se u sloju od 10 do 15 mm. Posle sušenja, čeličnim nožem se sa njegove površine ostruže 1-2 mm da bi izgledao kao obrađeni prirodni kamen. Prskani plemeniti malter nanosi se na podlogu pištoljem za prskanje.
Plastični malteri, napravljeni su od agregata, boje i veziva od smole u disperzivnom stanju. Spomenimo valjani, zaribani, prskani i glatki gletovani malter.
Uz pomoć kvalitetnog maltera, a kasnije i završnog krečenja fasade, možemo reći da ste „našminkali“ svoju kuću, koja sad može ponosno da se šepuri među ostalim kućama u ulici, jer ima novi šmek zahvaljujući veštim majstorima.
Za uslugu mašinskog malterisanja, potrebno je izdvojiti od 6 do 8 evra po kvadratnom metru.
*Cene su informativnog karaktera, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate firme ispod teksta.