Bol u leđima ili lumbago je osetio svako od nas, ali se oko 30% ljudi svakodnevno bori sa time. Uzroci ovih tegoba su brojni, a pre svega to su nepravilno držanje tela, dugotrajno sedenje, malo ili nimalo fizičke aktivnosti, podizanje tereta na napravilan način, prevelika telesna težina, itd.
Lumbago je bol u lumbalnom delu kičme, dakle, kada vas bole krsta i to ograničava pokretljivost, pa vas čak i sasvim onemogućava da određene poslove i radnje obavljate. Lumbago može da bude uzrokovan slabošću mišića u tom delu tela, ili je posledica poremećene funkcije nerava, inervacije, a razlog takođe može biti i nešto sasvim drugo, što ćete utvrditi nakon posete lekaru.
Lumbago se takođe naziva i bol u donjim leđima, a njegov intenzitet varira – čovek može da oseća tek blag bol, kao i veoma intenzivan. To sve zavisi šta je uzrok bolnog stanja, kao i kakvo je ukupno zdravstveno stanje pacijenta. Bitno je i da li pacijent već sprovodi terapiju, ili je ona odsutna.
Faktori rizika za nastanak lumbaga su postojanje ove bolesti u porodici, gojaznost, konzumiranje alkohola, kao i depresija i anksioznost. Žene su sklonije pojavi lumbaga nego muškarci. Ipak, glavni razlog koji dovodi do bolova u donjim leđima jeste nepravilno držanje tela. Tada se celokupno opterećenje prenosti na lumbalni deo, a kada se na sve to doda dugotrajno sedenje i odsustvo fizičke aktivnosti, imamo sliku pacijenta koji ima jake bolove i ograničenu pokretljivost tela.
Kao što je odsustvo kretanja i aktivnosti dovelo do pojave bolova, tako se isto bolest može ublažavati i zaustavljati njena progresija, praktikovanjem vežbi, ispravljanjem držanja tela, izbegavanjem sedenja i sl. Koje i kakve vežbe ćete izvoditi za lumbago, tačno će odrediti vaš fizioterapeut, koji će vas pri tome posavetovati kako da pravilno držite trup, ali i kako da na najbolji način podižete određene terete.
Lečenje lumbaga pre svega, podrazumeva odlazak kod fizijatra ili ortopeda, koji bi trebalo da dijagnostikuje ovu bolest, a onda da odredi adekvatnu terapiju za vas. Nastavljate rad sa svojim fizioterapeutom, koji će pratiti kako izvodite vežbe, a u proces lečenja se uključuje i fizikalna terapija.
Takođe, postoji i konvencionalna terapija, i to je uzimanje medikamenata – lekova, tako da se često koriste analgetici iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova. Medikamenti imaju neke nus pojave i oni deluju na posledice, a ne na sam uzrok.
Ono što je veoma korisno, to je da se promeni stil života i navike, međutim, ukoliko to sve ne pomogne, pacijent će ipak morati da bude podvrgnut terapiji putem lekova i svakako, moraće redovno da praktikuje vežbe. Bitno je da smanjite telesnu masu, ukoliko imate višak kilograma, i to će veoma blagotvorno uticati na vašu kičmu.
Masaža je vrlo korisna, ali nju bi trebalo da izvode stručni fizioterapeuti. Takođe, postoji i proloterapija za hronične bolove i povrede, kao i antiinflamatorna ishrana koja je bogata kolagenom. U ponudi su i suplementi koji redukuju bolove i to mogu da budu riblje ulje, magnezijum, kurkuma...
*Za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate oglašivače koji se nalaze na stranici koju upravo čitate.