Dodaj firmu

Kako kompjuter funkcioniše?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako kompjuter funkcioniše?

Računar je mašina sastavljena od hardverskih i softverskih komponenti. Računar prima podatke preko ulazne jedinice na osnovu uputstava koja mu se daju i nakon što obrađuje podatke, šalje ih nazad preko izlaznog uređaja. Kako se ovo spojilo da bi kompjuter funkcionisao?

Ulazni uređaji računara mogu da zavise od tipa računara sa kojima imamo posla, ali najčešće ćemo na računaru pronaći miš, tastaturu, skener ili čak aplikacije (softver). Kada podaci bude primljeni, centralna jedinica za obradu  zajedno uz pomoć drugih komponenti, preuzima i obrađuje informacije koje su joj date. Kada podaci budu spremni, oni će biti poslati nazad preko izlaznog uređaja koji može biti monitor, zvučnik, štampač, portovi itd.

Da biste bolje zamislili kako računar radi, saznanje šta je unutra će vam olakšati rad. Evo glavnih komponenti računara:

  • Centralna jedinica za obradu smatra se najvažnijom komponentom na računaru i to sa dobrim razlogom. On obrađuje većinu operacija koje ga čine funkcionalnim, obradom uputstava i davanjem signala drugim komponentama. Centralna jedinica za obradu je glavni most između svih glavnih delova kompjutera.
  • RAM – Radna memorija ili RAM nakratko je komponenta računara u kojoj podaci koje koristi operativni sistem i softverske aplikacije skladište podatke kako bi CPU mogao brzo da ih obradi. Sve uskladišteno na RAM memoriji se gubi ako je računar isključen. U zavisnosti od aplikacija koje koristite, obično postoji maksimalno ograničenje RAM memorije koje će vam biti potrebno da bi računar ispravno funkcionisao.
  • HDD – Poznat i kao Hard disk, to je komponenta u kojoj se čuvaju fotografije, aplikacije, dokumenti i slično. Iako se još uvek koriste, imamo mnogo brže tipove uređaja za skladištenje kao što su čvrsti državni pogoni (SSD) koji su takođe pouzdaniji.
  • Matična ploča – Ne postoji akronim za ovu komponentu ali bez nje ne može biti kompjutera. Matična ploča deluje kao dom za sve druge komponente, omogućava im međusobnu komunikaciju i daje im moć da funkcionišu. Postoje komponente koje ne zahtevaju fizičku vezu sa matičnom pločom da bi radila, kao što su Bluetooth ili Wi-Fi, ali, ako ne postoji veza ili signal koji je ikada, računar neće znati da je tu.
  • Video i zvučne kartice – Dve komponente koje pomažu korisniku u interakciji sa računarom. Iako se računar može koristiti sa zvučnom karticom koja nedostaje, nije moguće koristiti je bez grafičke kartice. Zvučna kartica se uglavnom koristi za reprodukciju zvuka preko zvučnika. Međutim, grafička kartica se koristi za slanje slika na ekran. Bez nje, to bi bilo kao da gledate u prazan monitor.
  • Mrežni adapter – Iako zapravo nije potreban za rad računara, mrežni adapter poboljšava korisničko iskustvo jer obezbeđuje pristup Internetu. Moderni računari sa operativnim sistemima kao što je Windows 10 neće ponuditi korisniku sve njegove funkcije bez Internet veze.
Idi na vrh strane