Dodaj firmu

Kada je prvi računar napravljen

; Ažurirano 29.01.2024.
Kada je prvi računar napravljen

Iako se mehanizam sa grčkog ostrva Antikitere smatra zvanično najstarijim računarom na svetu, on ipak ne može da se dovede u vezu sa savremenim kompjuterima.

Podaci pokazuju da je prvi elektronski računar nastao 1944. godine i da je radio na osnovu programa, koji mu je prethodno zadat. Tvorac prvog računara je John Von Nojman, ali i njegove kolege Džon P Ekert i Džon Mokli. Oni su zajedno radili od 1943. u specijalizovanoj laboratoriji, koja se nalazila u gradu Los Alamos, u saveznoj državi Novi Meksiko, na području Sjedinjenih Američkih Država. Upravo od tada i počinje razvoj kompjutera.

Istorija računara

Ipak, ne treba zaboraviti ni Čarls Bebidža, koji se smatra tvorcem informatike. Svakako treba i Ada Bajron Lavlejs da bude pomenuta, jer je to zvanično prvi programer u svetu.

Nakon njih, tokom 20 - og veka je Alen Tjuring odigrao značajnu ulogu u istoriji računara. Trudeći se dešifruje nemačke tajne poruke, ovaj britanski matematičar i kriptograf je pokušao da pronađe mašinu, koja će mu pomoći da reši bilo koji problem, pod uslovom da je on predstavljen nizom osnovnih operacija. Trebalo je da taj uređaj ima dovoljno veliku memoriju, kako bi bio u mogućnosti da skladišti sve neophodne instrukcije, te da reši računarske operacije koje su mu zadate. Iako svoje zamisli nije uspeo da sprovede u delo, takozvana Tjuringova mašina je prvi zvanični apstraktni model računara.

Već smo naveli da je zvanično 1944. godine nastao prvi računar.

A valjalo bi pomenuti i takozvanu Nultu generaciju računara, koja je nastala u prvoj polovini 17- og veka. Naime, Paskal je zaslužan za nastanak prve takve mašine, ali je ona bila tako kreirana da može samo da vrši računarske radnje sabiranja i oduzimanja.

Posle njega je nastao takozvani Lajbnicov računar, a koji je osim pomenutih operacija, mogao da izvršava i operacije deljenja i množenja.

Čarls Bebidž je zaslužan za kreiranje takozvane diferencijalne mašine, koja je svakako mogla da oduzima i sabira brojeve, ali i da računa brojeve, koji su se nalazili u tabelama, a primarno su u navigaciji korišćeni.

Takozvana analitička mašina ja imala višestruku namenu, a osim što je sadržala memoriju, imala je i ulazne i izlazne jedinice, kao i računarsku. U njenoj memoriji se nalazilo 50 decimalnih brojeva i hiljadu reči, te je uz to bilo moguće i programirati je.

U periodu između 1945. i 1955. godine nastaju računari prve generacije, koji su bili bazirani na elektronskoj cevi.

Druga generacija računara nastaje oko 1957. godine, a treća između 1965. i 1980. godine. Ređaju se četvrta i peta generacija računara, a interesantno je to da je 1989. godine nastao i prvi tablet računar, takozvani Grid pad.

Idi na vrh strane