Dodaj firmu

Šta sve može da utiče na rezultate testa u laboratoriji?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta sve može da utiče na rezultate testa u laboratoriji?

Da li se test može obaviti brzo ili bi pacijent trebalo da se na neki način pripremi? Da li pacijent uzima bilo kakve lekove koji mogu uticati na rezultate, na primer: uzimanje antibiotika pre uzimanja uzorka stolice za Helicobakteriju? Da li test treba obaviti u određenom periodu?

Rezultat testa iz laboratorije u osnovi će pokriti graničnu vrednost ili referentni vodič zasnovan na smernicama.

Na papiru, ovaj rezultat ne predstavlja značaj testa, koji je primenljiv samo kada su za pacijenta uzeti u obzir svi faktori.

Evo opšteg pregleda koncepata koji će lekarima pomoći da razmotre različite faktore koji mogu uticati na tumačenje rezultata. Ako ne znate kako na test mogu uticati određeni faktori koje ste identifikovali, važno je da o tome prvo razgovarate sa stručnim osobljem u laboratoriji.

Postoje određene promene u rezultatima laboratorijskih testova koje možemo očekivati zbog faktora koji se ne mogu modifikovati. Ti faktori su biološki ritam, starost i fiziološke promene u trudnoći.

Ovi faktori se mogu kontrolisati, tj. Odabirom tačnog doba dana, meseca ili godine.

U tumačenju rezultata ispitivanja možete uzeti u obzir varijacije referentnih opsega ili pragova za kliničke promene prema starosti, polu i prenatalnoj fazi.

Proces starenja je u velikoj meri odgovoran za promenu rezultata ispitivanja.

Stariji ljudi imaju veću verovatnoću da imaju rezultate testova koji imaju abnormalni referentni opseg. Laboratorije mogu ponuditi referentni opseg prema starosti. Ali u slučaju drugih laboratorijskih testova, rezultat izvan dometa kod starijeg pacijenta treba tumačiti uzimajući u obzir celokupnu kliničku sliku.

Tokom vremena pruža više detalja u nekoliko slučajeva od tumačenja vrednosti rezultata. Raspon populacije testova može pokazati mnogo više promena od promena kod pacijenta, poput enzima jetre ili serumskog kreatinina. Prethodni rezultati pacijenta mogu biti od velike koristi.

Tumačenje rezultata laboratorijskih ispitivanja

Pri tumačenju rezultata laboratorijskih testova uočava se uobičajeni znak efekta pola, starosti. Takođe, ostale promenljive su ALP ili serumski alkalni fosfat, koji zahteva funkciju jetre. Gornja referentna granica može da se poveća tokom puberteta, jer je to vreme maksimalnog preoblikovanja kostiju.

Još jedan uobičajeni primer promene laboratorijskih vrednosti su lipidi koji se menjaju sa godinama. Ukupni nivoi triglicerida i LDL holesterola povećavaju se sa starenjem, sve do starosti oko 50 do 60 godina kod muškaraca i 60 do 70 godina kod žena, tj. Kada počinju da opadaju kod većine odraslih.

Određeni laboratorijski parametri variraju u zavisnosti od doba dana, meseca ili nedelje ili godine kada se uzimaju uzorci. Proizvodnja hormona (poput testosterona, kortizola, itd.), telesna temperatura, srčana funkcija, trombociti i kognitivna funkcija prate cirkadijski ritam. Da bi se postigao ovaj efekat, postoje određene preporuke za laboratorijske testove u određenom periodu dana.

Kada dobijete rezultate važno je ne paničiti odmah, već otići na pregled kod lekara koji će uzeti sve faktore u obzir i na osnovu njih protumačiti vaše rezultate.

Idi na vrh strane