Dodaj firmu

Šta je test na glukozu iz krvi koji se radi u laboratoriji?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta je test na glukozu iz krvi koji se radi u laboratoriji?

Test glukoze u krvi meri količinu glukoze u krvi. Glukoza je vrsta jednostavnog šećera, glavni je izvor energije vašeg tela. Vaše telo pretvara ugljene hidrate koje jedete u glukozu.

Ispitivanje glukoze se prvenstveno radi za ljude sa dijabetesom tipa 1, dijabetesom tipa 2 i gestacionim dijabetesom. Dijabetes je stanje zbog kojeg nivo glukoze u krvi raste.

Količinu šećera u krvi obično kontroliše hormon koji se naziva insulin. Međutim, ako imate dijabetes, vaše telo ili ne stvara dovoljno insulina ili proizvedeni insulin ne deluje pravilno. To dovodi do nakupljanja šećera u krvi. Povećani nivo šećera u krvi može dovesti do ozbiljnih oštećenja organa ako se ne leči.

U nekim slučajevima, ispitivanje glukoze u krvi može se koristiti i za testiranje hipoglikemije. Do ovog stanja dolazi kada su nivoi glukoze u krvi preniski.

Dijabetes i test glukoze u krvi

Dijabetes tipa 1 obično se dijagnostikuje kod dece i tinejdžera čija tela nisu u stanju da proizvedu dovoljno insulina. To je hronično ili dugotrajno stanje koje zahteva kontinuirano lečenje. Pokazalo se da kasni dijabetes tipa 1 pogađa ljude između 30 i 40 godina.

Dijabetes tipa 2 obično se dijagnostikuje kod odraslih sa prekomernom težinom i gojaznošću, ali se može razviti i kod mlađih ljudi. Ovo stanje se javlja kada vaše telo ne proizvodi dovoljno insulina ili kada insulin koji proizvodite ne funkcioniše pravilno. Uticaj dijabetesa tipa 2 može se smanjiti gubitkom kilograma i zdravom ishranom.

Gestacijski dijabetes se javlja ako razvijete dijabetes dok ste trudni. Gestacijski dijabetes obično nestaje nakon porođaja.

Nakon dobijanja dijagnoze dijabetesa, možda ćete morati da napravite testove glukoze u krvi kako biste utvrdili da li se vašim stanjem dobro upravlja. Visok nivo glukoze kod osobe sa dijabetesom može značiti da se vašim dijabetesom ne upravlja pravilno.

Ostali mogući uzroci visokog nivoa glukoze u krvi uključuju:

  • hipertireoza ili prekomerna aktivnost štitne žlezde
  • pankreatitis ili zapaljenje pankreasa
  • kancer pankreasa
  • prediabetes, koji se dešava kada imate povećan rizik od razvoja dijabetesa tipa 2
  • stres za telo zbog bolesti, traume ili operacije
  • lekovi kao što su steroidi

U retkim slučajevima, visoki nivoi glukoze u krvi mogu biti znak hormonskog poremećaja koji se naziva akromegalija ili Cushingov sindrom, a koji se javlja kada vaše telo proizvodi previše kortizola.

Takođe je moguće imati nizak nivo glukoze u krvi. Međutim, ovo nije tako često. Nizak nivo glukoze u krvi ili hipoglikemija mogu biti uzrokovani:

  • prekomernom upotrebom insulina
  • izgladnjivanjem
  • hipopituitarizmom ili nedovoljno aktivnom hipofizom
  • hipotiroidizmom ili slabom štitnjačom
  • Addisonova bolešću, koju karakteriše nizak nivo kortizola
  • zloupotrebom alkohola
  • oboljenjem jetre
  • insulinoma, koji je vrsta tumora pankreasa
  • oboljenjem bubrega

Za test glukoze u krvi, osam sati pre testa ne možete jesti ili piti ništa osim vode. Možda ćete želeti da zakažete test glukoze odmah ujutro, tako da ne morate gladovati tokom dana. Možete jesti i piti pre slučajnog testa glukoze.

Testovi nakon susdržavanja od hrane su bolji, jer daju tačnije rezultate i lakši su za tumačenje.

Pre testa, obavestite svog doktora o lekovima koje uzimate, uključujući recepte, lekove koji se prodaju bez recepta i biljne dodatke. Određeni lekovi mogu uticati na nivo glukoze u krvi. Lekar može tražiti od vas da prestanete da uzimate određeni lek ili da privremeno promenite doziranje pre testa.

Poslušajte savete lekara, kako bi što pre preduzeli sve neophodne korake i sačuvali svoje zdravlje na vreme, kako se posledice dijabetesa ne bi odrazile na ceo vaš organizam.

Idi na vrh strane