Zasto je kruzni trening tako dobar? Bila je zima, pa proleće, vi ste se malo opustili, da ne kažemo „zapustili“. To nije baš gruba reč, jer kada smanjimo fizičke aktivnosti, a sebi dozvolimo veće uživanje u hrani, naročito onoj brzoj i nezdravoj, ovakav način života dovodi do pojave viška kilograma.
Telo sa masnim naslagama niti ko želi da ima, niti ko želi da vidi. A stiže leto, na primer, i vi ćete hteli-ne hteli, svoje telo morati razgolititi na plaži ili bazenu. Ne želite da se stidite, pa šta da radite? Vremena nema, jedino što vam može pomoći na brz i efikasan način jeste – kružni trening.
Ovo je varijanta – zategni se na brzaka! Sastoji se od šest do dvanaest stanica, koje se izvode jedna za drugom, u krug. Na svakoj stanici se radi samo jedna serija i svaka stanica pokriva drugu regiju tela. Na primer, najpre se urade vežbe za grudne mišiće, potom za leđa, tako da se grupe mišića mogu odmoriti.
Preporuka je uraditi vežbu za gornji deo tela, pa zatim odmah preći na vežbu za donji deo. Brze promene i brzo izvođenje vežbi u kružnom treningu, stvaraju našem telu specifičan stres, koji se razlikuje od uobičajenih vežbi, na primer dizanje tegova u teretani.
Ono što su benefiti kružnog treninga, jeste uticaj na razvoj snage, izdržljivosti, agilnosti, brzine, eksplozivnosti, te gubljenje kilograma.
Kondicija je spremnost našeg tela da podnese i izdrži određene napore. To je bitan aspekt fizičke spremnosti, i prvenstveno je orijentisan na razvijanje i održavanje motoričkih sposobnosti, brzine, snage...
Kvalitetan kondicioni trening trebalo bi da obuhvata i aerobne i anaerobne vežbe, odnosno vežbe sa opterećenjem.
Ovo je trening pri kome se koriste velike mišićne grupe za izvođenje ritmičkih pokreta kojima se do određenog nivoa podiže frekvencija srca i disanja u određenom vremenskom intervalu. Pri aerobnom treningu srčani puls je od 55 do 90 posto od maksimalnog. Pri tome, organizam postiže stabilno stanje između unosa i potrebe za kiseonikom.
Primeri aerobnog vežbanja su džoging, step, veslanje, čas aerobika, vožnja bicikla, planinarenje, plivanje...
Svi volimo da vidimo telo, muško ili žensko, sa lepo definisanim i izvajanim mišićima. Da bi se to postiglo, neophodan je trening snage. Plan treninga za razvoj snage se razlikuje od treniranja kome je cilj povećanje mišićne mase, što ljudi veoma često poistovećuju. Rast mišića nastaje kao posledica treninga, a mišićna snaga ima i komponentu učenja, koja se razvija za vreme treninga. To bi značilo da kod treninga snage trenira se i nervni sistem, to jest veza između nervnog i mišićnog sistema.
Možemo spomenuti:
- trening celog tela, pri kome se tretiraju velike mišićne grupe. Telo funkcioniše kao celina, pa ga tako treba i trenirati.
- push-pull trenig, kod ove vrste treninga snage mišićne grupe su podeljene na one koje vuku i one koje guraju.
- podela treninga na gornji i donji deo tela.
Cene se kreću u rasponu od 2200 dinara za 8 termina, preko 2500 din. za 12 termina i 2900 dinara za 20 termina, za period od mesec dana.
*Cene su informativnog karaktera, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate fitnes klubove i teretane ispod teksta.