Nemojte dozvoliti da vas jednoga dana lekar upita da li ste radili kolposkopiju, a da vi morate da odgovorite da i ne znate o kakvom se pregledu radi. Naročito ako imate, recimo, iznad 35 godina. To ne pokazuje neinformisanost, već nedovoljnu zainteresovanost za sopstveno zdravlje. Možda ste prosto sigurni u sebe, ali bez obzira na sve, preventiva je – preventiva, a to je najbolji lek.
Šta je kolposkopija?
Kolposkopija zapravo znači pregled grlića materice i dela vagine. Ona predstavlja primarnu dijagnostičku proceduru u prevenciji karcinoma grlića materice. Loše je znati činjenicu da sve veći broj mladih žena oboljeva od ove zloćudne bolesti. Poenta je: ukoliko se na vreme otkriju promene visokog stepena na grliću, u 100% slučajeva biće sprečeno ono najgore a to je rak grlića materice.
Kolposkopija – kako se radi?
Najpre, reći ćemo vam da je ovaj pregled apsolutno bezbolan. Traje veoma kratko, od 5 – 10 minuta. Kolposkop je aparat koji će biti korišćen, a omogućava da se grlić materice može videti, zatim vaginalna i vulvalna sluzokoža, pod uvećanjem od 6 do 40 puta.
Kolposkopija započinje pregledanjem kože genitoanalne regije, da bi se videlo eventualno postojanje infekcije. Potom se prelazi na sluzokožu velikih i malih usana, kao i vagine.
Kolposkopija grlića materice
Najpre se grlić materice premaže sa 3-5% rastvora sirćetne kiseline i to se drži oko 30 sekundi. Pretražuju se eventualne patološke promene koje mogu biti jasno vidljive. Ako se promene brzo prikažu i budu intenzivno bele, to je u korelaciji sa njihovom težinom. Zatim, grlić se oboji Lugolovim rastvorom (ovo je rastvor koji je napravljen od vodom rastvorenog joda), i sva mesta koja se oboje, uglavnom znače polja potencijalnog rizika. Sa tog mesta se može uzeti uzorak (ciljana biopsija). Time se dobija precizna dijagnoza promene.
Ciljana biopsija
Ciljana biopsija je zapravo uzimanje isečka tkiva koje se šalje dalje na patohistološke preglede. Patolog je visoko specijalizovani stručnjak koji će nakon posebne pripreme tkiva, dati tačnu dijagnozu. Ova metoda je bezbolna, a nakon nje se može javiti kratkotrajno i oskudno krvarenje i blago neprijatan osećaj u vagini. Žene mogu imati i tamniji iscedak, ali to nije ništa zabrinjavajuće. U slučaju jakih bolova, temperature i svežeg krvarenja, pacijentkinja se odmah mora javiti lekaru. Ciljana biopsija traje veoma kratko, a pruža lekarima neophodne podatke radi uspostavljanja dijagnoze.
Priprema za kolposkopiju
Trebalo bi da znamo da se dan pre pregleda ne stavljaju vaginalete, vagina se ne sme ispirati dezinfekcionim sredstvima, ne smeju se koristiti tamponi, i ne preporučuje se seksualni odnos.
Kolposkopija iskustva
Ovom metodom se dopunjuju nalazi Papanicolau testa, odnosno brisa grlića materice. Kolposkopija se može uraditi tokom svakog ginekološkog pregleda, ili ako postoji razlog za to, odnosno, ranice na grliću materice, ukoliko se javlja krvarenje nakon seksualnog odnosa ili se dobije nalaz Papanicolau testa koji zahteva dalje analize. Pacijentkinje se javljaju i zbog kondiloma na spoljašnjim genitalnim organima, vagini i na grliću, zapaljenje grlića, polipa na grliću, te neobjašnjivih vaginalnih krvarenja... Biće vam određena terapija, a posle toga, kolposkopski pregled može se ponoviti da bi se videla delotvornost terapije.
Kolposkopija – cena
Cene se kreću u rasponu od 3000 do 3500 dinara.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve bliže informacije, predlažemo da kontaktirate ordinacije ispod teksta.