Dodaj firmu

Od kada je tursku kafu zamenila espreso

; Ažurirano 16.01.2024.
Od kada je tursku kafu zamenila espreso

Svaka domaćinska kuća je u našoj zemlji ranije i te kako vodila računa o tome na koji način će da dočeka gosta, bio on zvan ili nezvan. Sveže skuvana domaća kafa, ranije pripremljeno slatko od belih trešanja, višanja ili kupina, a možda i šljiva i časa hladne vode. To je bilo uobičajeno posluženje u svim kućama u našoj zemlji, a posebno u onima u seoskim područjima.

Naravno, odmah bi bile iznošene razne đakonije pred gosta. Što slatke, što slane.

A onda su došla neka drugačija vremena. Iako se gosti dočekuju na nešto drugačiji način, potpuno primeren savremenim trendovima i dalje postoje domovi u kojima se poštuje starinski običaj dočekivanja gostiju.

Osim toga, promenile su se u velikoj meri i navike ljudi po pitanju ispijanja kafe. Zapravo, iako su kafići Beograd obično dupke puni, retko se može naći onaj, u kome se i dalje poslužuje turska, odnosno domaća kafa. A čak i ako uspete da pronađete neki, obično je ta kafa skuvana tako, da ima sasvim drugačiji ukus nego kada je vrsna domaćica skuva u starinskoj džezvi, sa puno ljubavi i truda. I još kada povede računa o tome da ima dosta „kajmaka“ na vrhu, kako bi i na taj način pokazala gostu da se baš potrudila oko pripreme, onda je to pun pogodak.

Ali današnji klinci retko kada piju ovu kafu. Čini se da je ipak italijanski espreso zauzeo primat. Barem, kada su u pitanju kafići u Beogradu.

Istorija ispijanja espreso kafe nas vraća na početak prošloga veka, kada je taj trend počeo da se razvija u Italiji. A polovinom prošlog veka se polako, ali sigurno počeo širiti i van granica te zemlje.

I nije bilo ništa čudno što su mnogi stanovnici nekadašnje Jugoslavije često odlazili za vikend u italijanski grad Trst, tek da bi osetili ukus te fenomenalne kafe. Istini za volju, tada nisu bili tako brojni kafići Beograd. A danas je moguće u svakom od njih osetiti ukus pravog, italijanskog espresa.

Idi na vrh strane