Dodaj firmu

IPARD fondovi Beograd

Agencija Consalting Andrić doo

Consalting Andrić doo agencija pruža usluge registracije i osiguranja vozila. Kod nas možete obaviti prenos vlasništva vozila nad motornim vozilima, kao i kupiti odgovarajuće osiguranje. Registraciju kod nas možete platiti u gotovini ili na rate, i to BEZ NAŠE AGENCIJSKE PROVIZIJE !!!
Pročitaj više

Ščerbinova 2
Čukarica, Beograd

U našem tekstu možete da saznate mnoge korisne i zanimljive informacije o tome šta su IPARD fondovi, čemu su namenjena sredstva, kako ih dobiti, za šta se tačno koristi novac iz IPARD fonda, kao i za šta nije dozvoljeno, i na kraju – koja je svrha postojanja IPARD fondova. Nastavite da nas čitate.

IPARD

IPARD fondovi su fondovi koji omogućavaju bespovratna sredstva za bavljenje poljoprivredom. To nisu socijalni programi, gde se na primer nekoj osobi omogućuje da kupi jedan traktor ili jednu kravu, a da zatim na pijaci prodaje sir i kajmak, da bi imao novac za sopstvene potrebe.

IPARD ima jasno definisana pravila, a ukoliko želite da budete korisnik programa, na vama je da se u ista najbolje uklopite.

IPARD fond

IPARD je program Evropske unije, i kod njega postoje jasna pravila i bodovna lista izgrađena po nekoliko osnova, a to bi značilo da svaki korisnik može da pogleda u svakom trenutku kako je rangiran, i koliko dobro se kotira.

Takođe, ovaj program omogućava nekoliko nivoa kontrola, što odagnava sumnje da se  za dobijanje sredstava mogu potegnuti neke političke ili rodbinske veze, što je česta sumnja običnog stanovnika naše zemlje koji pretenduje da dobije bespovratna sredstva.

Šta je IPARD?

U samom startu se da primetiti da je cela priča zasnovana na dobroj komunikaciji sa poljoprivrednim proizvođačima. Dakle, na potencijalnim korisnicima jeste da se uklope u pravila IPARD programa i fonda, te da svoju proizvodnju prilagode svemu tome, kao i svoj pristup tržišnoj poljoprivredi.

Ovaj program ima veliki broj pravila i kriterijuma koji se odnose na sam projekat, kao i na krajnjeg korisnika, a trebalo bi voditi računa, da ako se ne ispuni samo jedan od navedenih kriterijuma, to može da rezultira time da se odibje prijava za dobijanje bespovratnih sredstava iz IPARD fondova.

Ukupna vrednost IPARD fonda u Srbiji

IPARD znači – Instrument predpristupne pomoći za ruralni razvoj. To je program Evropske unije, i sastavni je deo IPA fonda, zapravo je jedna njegova komponenta koja se odnosi na ruralni razvoj.

Poljoprivrednicima je namenjeno oko 175 miliona evra.

Kako dobiti sredstva iz IPARD fondova?

Pre svega, potrebno je podneti prijavu. Ministarstvo ocenjuje vašu prijavu, dakle proverava uslove i ukupnu prihvatljivost vašeg projekta. Jedno poljoprivredno gazdinstvo ili jednu firmu, najbolje poznaje osoba koja je vlasnik, dakle, čime gazdinstvo raspolaže, kakvi su mu kapaciteti i potencijali, i slično.

Primera radi, ako u toj analizi primetite neke elemente koji bi bili neprihvatljivi i vodili ka odbijanju vaše prijave, trebalo bi da ih na vreme otklonite. Dakle, ovo učinite pre početka samog konkursa, a ako već ne stignete to da učinite, možete da sačekate sledeći konkurs jer se oni raspisuju nekoliko puta godišnje.

Još jedan primer je poljoprivrednik koji ima neizmirene obaveze prema državi. Automatski, ova osoba je neprihvatljivi korisnik sredstava iz IPARD fonda, i onda opet treba da postupite po gornjem scenariju – izmirite dugovanja i prijavite se na sledeći konkurs.

Za šta se novac iz IPARD fonda može koristiti?

Sredstva iz IPARD fonda se mogu koristiti za proizvodnju mesa, mleka, povrća, voća, za njihovu preradu, za seoski turizam i za kupovinu i nabavku poljoprivredne mehanizacije.

Sve u svemu, pokušajte da razmišljate kao Ministarstvo koje bi trebalo da vam odobri sredstva. Dakle, ako i sami procenite da ste prihvatljivi korisnik sredstava, odnosno, da je vaš projekat prihvatljiv da se sufinansira, korisno je da se sačini takozvani, vremenski plan za izvođenje i pripremu projekta. U praksi se ovo pokazalo kao veoma korisno rešenje. To će vam omogućiti dobar nadzor nad primenom projekta, kao i primenu korektivnih aktivnosti, ako se ispostavi da su one neophodne.

Za šta se novac iz IPARD fonda ne može koristiti?

Kao što smo naveli na početku teksta, ovo nije subvencija od države. Novac iz IPARD fonda ne može da se koristi za plaćanje poreza, carina, kupovinu, lizing ili zakup zemljišta i objekata, a takođe ni za bankarske ni putne troškove, kazne i sudske troškove, za polovnu mehanizaciju, doprinose u naturi; sredstva IPARD fondova ne mogu da se upotrebljavaju ni za troškove prevoza, špedicije, montaže, zakupa, održavanja, amortizacije...  

Korišćenje sredstava iz IPARD fonda

Dakle, morate da imate građevinsku dokumentaciju, ukoliko imate ulaganja vezana za gradnju, ili za rekonstrukciju. To bi značilo da treba da imate građevinsku dozvolu, potvrdu glavnog projekta i slična dokumenta.

Sve ovo može da odredi i datum vaše prijave na konkurs, zato što pribavljanje svih tih dozvola zna da bude dugotrajan proces. Naša preporuka je da sa tim krenete dva do tri meseca ranije, pre prijave na konkurs.

Dozvoljeno je ulaganje u objekte na parcelama koje se nalaze u vlasništvu korisnika, ili ako je nad njima ostvario pravo gradnje. Zbog toga je potrebno priložiti vlasnički list na uvid.

Sledeći korak u postupku za ostvarivanje prava korišćenja sredstava iz IPARD fonda jeste dobijanje potvrde o usklađenosti sa minimalnim nacionalnim i EU standardima. Ukoliko je reč o izgradnji farme ili njenoj rekonstrukciji, tada treba upravi za veterinarstvo podneti zahteve za mišljenje uz dostavljanje opisa projeta, odnosno, investicije.

Koja je svrha IPARD fondova?

Kada pripremate projekat za IPARD, najvažnije je zapravo, prikupljanje ponuda, a ako u bilo čemu, makar i u jednoj stavci odstupate od propisanih pravila, to može da rezultira odbijanjem vaše prijave. Kod ponuda, najbitnije je da one budu međusobno uporedive. To se postiže na taj način što se svim ponuđačima šalje jednaka tehnička specifikacija.

Izgled i sadržaj ponude su precizno definisani i to posebnim dokumentom. Spomenimo i investicijsku studiju, što je zapravo, poslovni plan. Ovim dokumentom vi pokazujete ekonomsku održivost vašeg projekta, što je važno pre svega vama, jer ste investitor. Zbog toga bi trebalo biti realan i u ovom dokumentu pokazati izlazne i ulazne parametre, iz jednostavnog razloga – da biste vi sami bili sigurni u isplativost svojih investicija.

Iz svega rečenog možemo zaključiti da je investicijska studija možda i najvažniji dokument prijave za dobijanje sredstava iz IPARD fonda, jer na osnovu te sudije Ministarstvo procenjuje vas kao eventualnog korisnika sredstava, ocenjuje da li je projekat ekonomski isplativ, i proverava prihvatljivost ulaganja.

Od posebne je važnosti da osobe koje pripemaju ovu prijavu međusobno stalno komuniciraju, da bi svi podaci koji se navode međusobno bili usklađeni.

Do čega može da dovede neusklađenost podataka? To pre svega, može probuditi sumnju u ishod celokupnog projekta i u vas kao korisnika.

Kada se cela dokumentacija kompletira i proveri, potrebno je poslati prijavu na konkurs, naravno, pre zatvaranja rokova konkursa. Na ovaj način, prvi deo posla ste obavili. Druga faza bi bila zatvaranje finansijske konstrukcije, odnosno, prikupljanje sredstava koja su namenjena za to. Potrebno je da razgovarate sa bankom, a ako vam je u planu da projekat finansirate iz kreditnih sredstava, u prijavi za IPARD fond bi trebalo da se priloži jedno neobavezujuće pismo da banka ima spremnost u nameri da finansira navedeni projekat.

Kada potpišete ugovor, tu nije kraj, već možda samo početak posla, jer vas očekuje sprovođenje projekta u delo, tj. njegova realizacija. To sprovođenje mora biti u skladu sa odredbama Pravilnika i ugovora. Na primer, ako se ne biste pridržavali svih odredaba koje su propisane u dokumentima, moglo bi da usledi odbijanje zahteva za isplatu, i to nakon toga što je korisnik utrošio sopstvena sredstva, pa se tako mogu očekivati nesagledive posledice jer je korisnik izgubio podršku.

Nijednu aktivnost ne bi trebalo sprovoditi pre nego što potpišete Ugovor sa Ministarstvom, osim onih aktivnosti koje podrazumevaju pripremne radove, a to su pripremanje tehnološko-tehničke dokumentacije, sticanje vlasništva nad nekretninom, dobijanje građevinske dozvole, izrada ekonomske dokumentacije...

Kada kažemo aktivnosti vezane za projekat – pod tim terminom mislimo na potpisivanje ugovora sa dobavljačem, nabavku opreme, započinjanje radova, potpisivanje ugovora sa izvođačem radova, plaćanje dobavljačima i tome slično.

Ono što je najvažnije u celoj priči oko IPARD fondova jeste da se projekat izvede i realizuje u skladu sa odredbama ugovora koji je potpisan između Ministarstva i vas, kao korisnika. Iz celog teksta vidimo da je svaki korak u ovom velikom poslu propraćen sa dosta pravila, i potrebno je da se njih pridržavamo da bi projekat uspeo. Dakle, za sprovođenje projekta trebalo bi uzeti ljude koji imaju iskustvo i znanje iz ove oblasti.

Ono čemu nas uči iskustvo sa IPARD fondovima jeste da je mnogo teže sprovesti projekat u delo, nego doći do potpisivanja ugovora o donaciji. Projekat se smatra okončanim tek kada se preda završni izveštaj i od Ministartstva se primi odluka da je sve plaćeno. Sve mora da bude opravdano, i završeno na osnovu poslovnog plana na osnovu koga je projekat odobren.

Pozitivnih primera uzimanja sredstava iz IPARD fondova ima dosta, na stotine, što znači da je zaista moguće da se iz IPARD-a povuku značajna sredstva, te da se ceo projekat završi po traženim propisima i u dogovorenim rokovima.

Pitaj sve firme
Idi na vrh strane