Dodaj firmu

Kako se zaštititi od hemikalija?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako se zaštititi od hemikalija?

 

Poznato je da osobe, koje su na svom radnom mestu izložene različitim hemikalijama mogu da obole od različitih oboljenja, koja mogu biti i izuzetno opasna, a ako se ne zaštite na vreme. Iz tog razloga je vrlo važno da HTZ oprema u određenoj kompaniji bude obezbeđena za svakog radnika, posebno ako je on tokom svog radnog angažovanja izložen određenim hemikalijama ili biološkim agensima.

A uprkos tome, radnici bi trebalo da vode računa o sebi i da unose primera radi više mleka, ukoliko su u dodiru sa olovom. Najbitnije je da se na vreme zaštiti svaki radnik od negativnih efekata, koje hemikalije, sa kojima dolazi u dodir na svom radnom mestu, mogu na njega i njegov organizam imati.

Ne treba zaboraviti da su svi poslodavci u obavezi da se pridržavaju odredbi trenutno važećeg zakona o zaštiti na radu, odnosno da je njihova obaveza da obezbede propisane uslove za rad svakom zaposlenom, a naročito onome koji ima dodira sa nekim materijama koje su potencijalno opasne po život.

A u većini slučajeva se HTZ oprema za zaštitu od hemikalija i od bioloških agenasa svodi na zaštitne kombinezone ili mantile, odnosno maske, što je sve uglavnom oprema koja je za jednokratnu upotrebu.

U principu, jednokratni zaštitni kombinezoni u ovom slučaju se koriste za zaštitu odeće i tela od prskanja tečnosti različite sadržine i drugih čestica. Isto to se odnosi i na jednokratne zaštitne mantile, a koji se uglavnom vezuju pozadi i to uz pomoć takozvanog čička i traka.

Kada su u pitanju zaštitne maske, one se koriste da bi respiratorni sistem radnika bio zaštićen od različitih bioloških agenasa, odnosno hemikalija i od različitih čestica, koje se mogu naći u vazduhu u konkretnoj radnoj sredini.

U svakom slučaju bi trebalo da svaki poslodavac, uz maksimalno poštovanje aktuelnih pravila, svu propisanu opremu obezbedi apsolutno svakome, ko na svom radnom mestu dolazi u dodir sa bilo kakvim hemikalijama.

Idi na vrh strane