Rešili ste da okrečite svoj stan, kuću ili poslovni prostor, ali ste primetili rupice, neravnine, male izbočine na vašim zidovima? Da preko toga odmah krečite, to bi na kraju izgledalo veoma neprivlačno. Kada sunčeva svetlost pada direktno na zid, na njemu se uočavaju i najsitnije brazdice i linijice. Zid mora da bude ravan poput stakla. Znači – potrebno vam je gletovanje zidova.
Na ovaj deo našeg životnog ili radnog prostora retko obraćamo pažnju, ali kada ipak pogledamo, mi ili naši gosti, poslovni partneri, plafon bi takođe trebalo da ostavlja besprekoran utisak. I na plafonu se mogu stvoriti razne pukotinice i neravnine, tako da i njega pored zidova treba dobro pregletovati. Tek onda kada okrečite, dobićete ono što ste želeli.
Glet masa se nikada ne ostavlja kao završni sloj pa iz tog razloga gletovanje spada u pripremne radove u moleraju. Preko ove mase ide još jedan sloj a to je boja ili tapete. Prilikom adaptacije stana nastaju razni nedostaci na zidovima i plafonu, pa je gledovanje neophodno.
Vaš moler će prvo pripremiti sam zid, odnosno otkloniće sve nečistoće, prašinu, masnoće... Zatim se pristupa nanošenju prvog sloja glet mase, koji je nešto gušći od narednih. Ukoliko su neravnine veće, potrebno je naneti deblji sloj gleta, pa tako i glet masa mora biti gušća.
Moler će materijal staviti na gletericu, koja se postavlja ukoso na zid, pa će tako naneti glet masu. Ćoškovi se gletuju uz pomoć špahli. Možda dok posmatrate majstora kako radi, uočićete posle prve ruke gletovanja, da su neravnine ostale i dalje, ali nemojte očajavati. Upravo zbog toga se i nanosi više slojeva glet mase dok se ne postigne efekat potpuno ravnog zida.
Posle nanošenja prvog sloja glet mase, moler će odratiti šmirglanje. Uz pomoć ove tehnike, majstor će odstraniti sve izbočine na zidovima i plafonu. Potom se zidovi opet premazuju podlogom, kako bi se bolje vezao drugi sloj gleta. Ovaj sloj biće ređi. Sve ono zbog čega ste očajavali posle „prve ruke“, sada se polako dovodi u red. Rupice i brazdice, linijice i neravnine – popunjavaju se.
Posle „druge ruke“ gletovanja i sušenja zida, ponovo se pristupa šmirglanju. Ovaj postupak sada već dovodi do potpuno ravnog zida bez udubljenja i ispupčenja.
Kada je majstor sve ovo završio, može da pristupi bojenju vaših zidova i plafona u željene boje, čime polako vaš stan dobija novi imidž.
Gletovanje i krečenje – poludisperzija, cene se kreću od 4,5 do 5,5 evra po metru kvadratnom, dok za istu uslugu ali uz korišćenje akrilnih boja, potrebno je izdvojiti od 7 do 10 evra po kvadratnom metru.
*Cene su informativnog karaktera, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate firme ispod teksta.