Dodaj firmu

Miomi se mogu dijagnostikovati samo u ginekološkoj ordinaciji

; Ažurirano 17.01.2024.
Miomi se mogu dijagnostikovati samo u ginekološkoj ordinaciji

Problem mioma je u tome što su oni nevidljivi na prvi pogled a mogu izazvati mnogo komplikacija.

Iako su dobroćudni, oni mogu da se otkriju tek nakon obavljenog ultrazvučnog pregleda a najčešće žene koje imaju miome na materici nemaju bolove, pa se često dešava da se problem prekasno dijagnostikuje.

Iako ne bole i nisu opasni, oni se javljaju u vidu izraslina na materici. Najčešće se javljaju u reproduktivnom dobu, kada je nivo estrogena povišen a imunitet oslabi, a istraživanja pokazuju da ih ima od 20% do 50% žena.

Oni se mogu pojaviti na bilo kom mestu na materici i obično ne izazivaju veće zdravstvene probleme, ali kada narastu ,mogu vršiti pritisak u predelu stomaka, što se manifestuje veikim bolovima, ali i pritiskanjem okolnih organa.

Miomi su sami po sebi bezopasni ali mogu napraviti velike probleme u trudnoći ali i sprečiti da do nje dođe. Kada estrogen raste oni napreduju, ukoliko se ne otklone na vreme mogu izazvati spontani pobačaj ali i neplodnost.

Otklanjanje mioma moguće je uraditi hirurškim putem ali i hormonskom terapijom. Sama pozicija mioma na materici odnosno njenim specifičnim delovima može biti problematična. Ukoliko se prepiše hormonska terapija, morate da znate da će ova terapija smanjiti nivo estrogena i izazvati prevremenu menopauzu.

Zato je važno redovno ići na preglede. Na porast estrogena utiče i hrana bogata mastima i šećerima, pa se ženama sa ovim problemom savetuje dijeta i rekreacija, duge šetnje, vežbe.

Intersantna istraživanja pokazuju da veći rizik od nastanka mima imaju žene koje nisu rađale, a da svako novo rađanje dobro utiče i smanjuje šansu za nastanak mioma. Isto tako, gojazne žene spadaju u rizičnu grupu.

Miomi su po svojoj prirodi benigni, ali mogu postati i maligni i tada se nazivaju sarkomi. Taj proces se zove sarkomatoza i češće je kod submukoznih mioma.

Obično se javljaju u grupama a veličina im varira, nazivaju se još i dobroćudnim tumorima.

Da bi se efikasno rešili mioma neophodni su Vam pregledi kod stručnog ginekologa, endokrinologa a na kraju i hirurga.

Uvek je važno redovno ići na preglede, kako bi sprečili sve posledice i bolesti u ranoj fazi dok još mogu da se spreče i kontroloišu adekvatnom terapijom.

Idi na vrh strane