Dodaj firmu

Koji su to redovni pregledi koje bi trebalo da uradite bar jednom godišnje u ginekološkoj ordinaciji?

; Ažurirano 29.01.2024.
Koji su to redovni pregledi koje bi trebalo da uradite bar jednom godišnje u ginekološkoj ordinaciji?

Redovan pregled kod ginekologa nešto je što se preporučuje najmanje jednom godišnje u svim životnim dobima, a za one starije i češće. Sadrži niz procedura koje su unapred određene skrining metodom radi zaštite ženskog reproduktivnog zdravlja i možete ih obaviti u bilo kojem domu zdravlja.

Redovnim ginekološkim pregledima do zdravlja

U zdravlju, kao i u većini drugih stvari u životu, prevencija je veoma važna. Većina bolesti, čak i onih malignih poput raka grlića materice, 100% uspešno se leči ukoliko je otkriven na vreme, a nema boljeg načina da budete sigurne u svoje zdravlje od redovnog preventivnog pregleda.

Redovni ginekološki pregled tako predstavlja i ličnu i društvenu odgovornost, a nešto je što ne boli, nije invanzivno i može da se obavi u svakom domu zdravlja. Za one koji nemaju vremena i živaca za malo čekanja, brojne su i privatne ginekološke ambulante koje nude kompletan pregled po prihvatljivoj ceni.

Šta sadrži redovan ginekološki pregled?

Uobičajeno, redovan ginekološki pregled sastoji se od uzimanja anamneze. To je u osnovi razgovor o vašim higijenskim i seksualnim navikama, ciklusu i eventualnim tegobama ako ih osećate. Zatim se prelazi na specijalističke preglede - klasičan ginekološki pregled sa uzimanjem briseva ili kolposkopski pregled sa uzimanjem brisa za PAPA test direktno sa grlića materice.

Najčešće, ali ne i obavezno, u sklopu redovnog pregleda obavlja se i pregled ultrazvukom vaginalnom ili transabdominalnom sondom. Na taj način se ispituju oblik i veličina ženskih reproduktivnih organa i vrlo lako uočavaju eventualne nepravilnosti. Pri tome, vaginalna ultrazvučna sonda ima veliku prednost u odnosu na transabdonimalnu, jer je slika koja se dobija direktno iz male karlice.

Redovan ginekološki pregled takođe se odnosi i na kontrolu zdravlja dojki. On može biti palpatoran ili ultrazvučni, a u slučaju da se primete promene, lekar će vas svakako uputiti i na mamografiju.

Prilikom pregleda grudi, zatražite od svog ginekologa da vam pokaže kako možete da obavljate samopregled dojki, koji može da bude od presudnog značaja u nekim prilikama.

Kada dobijete sve ove rezultate, otići ćete ponovo u ordinaciju i svemu ponovo porazgovarati i biti sigurne u svoje dobro reproduktivno zdravlje bar još godinu dana.

Idi na vrh strane