Dodaj firmu

Da li bi u slučaju biohemijske trudnoće trebalo da posetite ginekološku ordinaciju?

; Ažurirano 17.01.2024.
Da li bi u slučaju biohemijske trudnoće trebalo da posetite ginekološku ordinaciju?

Biohemijska trudnoća je trudnoća koja se završi vrlo rano, najkasnije do pete nedelje trudnoće. Ona se završava redovnim mesečnim krvarenjem, kada organizam koji je prepozna nepravilnost kod ploda sam izbacuje plod iz organizma. Žene najčešće ni ne znaju da su bile trudne, a istraživanja govore da je 30% svih započetih trudnoća završi kao biohemijska trudnoća. Simptomi biohemijske trudnoće mogu biti obilnije mesečno krvarenje, koje može a ne mora biti praćeno grčevima i bolovima. Ona se teško pepoznaje, a može se utvrditi jedino hormonom trudnoće Beta HCG testom kojim se utvrđuje trudnoća u ranom stadijumu.

Biohemijska trudnoća može se utvrditi labaratorijskom analizom a ne i ultrazvučno. Prilikom Beta HCG testa se uočava povišen nivo ovog hormona koji se svakim danom duplira prilikom normalne trudnoće. Ako ne raste pravilno onda se radi o biohemijskoj trudnoći. Dobra stvar je što nakon ove trudnoće nema neželjenih efekata, pa nije neophodno da posetite ginekološku ordinaciju nakon što se ovakva trudnoća završi, ali razlog postoji ukoliko sumnjate na biohemijsku trudnoću, pa Vam ginekolog, nakon urađenog Beta HCG testa može potvrditi da je do trudnoće došlo ali da je ona spontano prekinuta.

Smatra se da organizam sam odbacuje nepravilan plod i da je to prirodna selekcija koja se završava na povoljan način tako što Vas štedi riizične trudnoće koja se može završiti genetskim anomalijama deteta ili čak smrću ploda.

Biohemijska trudnoća nije opasna sama po sebi, ali ako se ona učestalo ponvlja a Vi želite da ostvarite potomstvo, obavezno posetite ginekološku ordibnaciju kako bi se utvrdio uzrok ovakve pojave.

Istraživanja pokazuju da je mogućnost za biohemisjku trudnoću veća ukoliko je žena starija. Uzroci zbog kojih dolazi do biohemijske trudnoće  još uvek nisu dovoljno istraženi. Smatra se da oni mogu nastati i zbog prirodne anomalije materice, pregrada materice, plod se se pokušava smestiti u pogrešan deo materice zbog čega propada. Poremećaj hormona se navodi kao treći razlog biohemisjke trudnoće, i on se manifestuje u nedostatku hormona koji je potreban da bi se trudnoća održala.

Idi na vrh strane