Dodaj firmu

Amniocenteza u ginekološkoj ordinaciji

; Ažurirano 17.01.2024.
Amniocenteza u ginekološkoj ordinaciji

Amniocenteza je procedura koja se izvodi u trudnoći ukoliko postoji potreba za njom i to uglavnom svim trudnicama starijim od 35 godina.

Ova procedura podrazumeva uzimanje amnionske tečnosti, plodove vode za analizu trudnoće i ploda. Prilikom ove procedure uzima se mala količina ove tečnosti i ima svoje rizike. Ceo svoj proces se kontroliše ultrazvukom. Razlog zbog čega se uzima uzorak ove tečnosti je što se u njoj nalaze bebine ćelije, i na osnovu nje se mogu utvrditi prisustvo deformiteta ploda, Down sindrom,Turnerov sindrom, ali se na ovaj nain može utvrditi i očinstvo.

Postoji tačno određeno vreme kada se radi ova vrsta procedure a to je između 16. i 18. nedelje jer je tada najmanji rizik po plod.

Amniocenteza je neophodna iz više razloga:

  • Kada rezultati dabl testa nisu dobri pa postoji rizik  da će plod imati određene anomalije. Ova procedura daje jasniju sliku i može da potvrdi ili otkloni sumnju, tako da pacijentkinja nakon toga ima izbor da prekine trudnoću ukoliko plod nije u redu.
  • Ukoliko je trudnica u prethodnoj trudnoći imala visoki rizik od anomalija ploda, onda se obavezno radi amniocenteza i u svakoj drugoj trudnoći.
  • Ukoliko trudnica ima više od 35 godina, jer starost trudnice povećava rizik od Daunovog sindroma i nastanka anomalije ploda.
  • Genetski faktor: ukoliko u porodici postoji eko sa ovim bolestima trudnicama se preventivno radi amniocenteza, kako bi se otklonila svaka sumnja.

Za sam proces amniocenteze potrebno je da pijete puno vode kako bi se amniocenteza obavila na adekvatan način. Morate potpisati saglasnost da ste svesni rizika i da radite proceduru na svoju odgovornost.Cela procedura počinje pregledom na ultrazvuku, gde doktor dijagnostikuje stanje u trudnosći i starost trudnoće. Stomak se premazuje antispetikom a zatim se tankom iglom se kroz stomak ulazi u matericu iz koje se vadi uzorak amniomske tečnosti.sam postupak nije toliko bolan koliko može biti rizičan ukoliko se inficira plodova voda nesterilisanom iglom, što može dovesti i do smrti ploda. Nakon intervencije potrebno je nekoliko dana mirovanja.

Moguće propratni efekti nakon intervencije mogu biti slabo krvarenje i blage kontrakcije.

Idi na vrh strane