Životne promene, razvojne promene, partnerski ili bračni odnosi, odnos prema sebi i drugima, prepoznavanje i razumevanje emocija, kao i različite vrste zavisnosti (hrana, lekovi, supstance), sve je to pokriveno kvalitetnom psihoterapijom koja će Vam pomoći u prevazilaženju svakodnevnih i životnih izazova.
Pročitaj više
Sta su to fraktali? Nova forma art terapije je metoda fraktalnog crteža. Tanzilia Polujahtova je osmislila ovu tehniku, i to još davne 1991. godine. Od tada, načinjeni su mnogi psihološki testovi i kliničke studije koje govore u prilog činjenici da se ljudi brže oporavljaju od svojih bolesti kada crtaju fraktale.
Za fraktal možemo da kažemo da je to energetski crtež. On ima vibracije koje prodiru u naša osećanja, misli i telo. Na primer, dok crtamo jedan fraktal, mi zapravo oslobađamo svoju kreativnu energiju, odnosno, otvaramo svoju višu svest.
Na ovaj način, mi se povezujemo sa bićem koje je izvor duhovnih vrednosti – zadovoljstva, sreće, radosti...
Fraktal je jedan svet apstraktnih linija i boja, i jedno mesto na kome nestaju misli. Dakle, ono što preostaje je naš duh koji je spojen sa višim vibracijama. Dok čovek crta fraktal, on postiže jedno stanje meditacije, u kome nema mesta ni za šta drugo osim za harmoniju i sklad, mir i ravnotežu.
Crtajući fraktale, osoba se menja, a u celom svemiru, možemo menjati samo taj jedan kutak a to smo mi sami. To bi dalje značilo da se otvaramo prema novim mogućnostima, ili konkretnije rečeno, stvaramo kreativan pristup rešavanju životnih problema, i uopšteno, razvijamo kreativan stav prema životu.
Nabrojaćemo četiri vrste fraktala a to su:
Ukoliko vas je naš tekst zainteresovao, tada se svakako pitate kako se to crtaju fraktali, odnosno da li za to postoji određena tehnika?
Dakle, tehnika crtanja fraktala je ista, bez obzira na njihovu vrstu. Dakle, crtamo fraktal zatvorenih očiju, pri čemu vreme crtanja zavisi od vrste fraktala koji radimo.
Kada nacrtamo crtež, obojimo ga drvenim bojicama. Boje biramo prema njihovoj funkciji, ili ih odaberemo intuitivno.
Nauka nas uči tome da boje nešto znače, na primer, otkrivaju raspoloženje čoveka. Dok osoba crta fraktal, ona se koncentriše na boju, a boja uzrokuje terapeutski efekat, jer u nas „ulazi“ kroz naše oči. Interesantno je da svaka boja deluje na drugačiji način.
Na kraju, pozabavićemo se i time za koga je namenjeno crtanje fraktala? Dakle, svako može da crta fraktal ko se bavi svojim duhovnih razvojem, a najčešće ćemo susresti psihologe, umetnike, terapeute, učitelje, lekare... Odnosno, vidimo da je reč o osobama koje žele da pomognu najpre sebi a onda i drugim ljudima oko sebe.
Zanimljivo je da se fraktal može crtati i u paru. To bi značilo da možemo da se bolje upoznamo, da otkrijemo novi način komunikacije, da učimo jedni od drugih, da se bolje razumemo.