Dodaj firmu

Koji su osnovni principi fizikalne terapije?

; Ažurirano 16.01.2024.
Koji su osnovni principi fizikalne terapije?

Čini se da iako je fizikalna terapija kao metoda lečenja stara hiljadama godina, tek u novije vreme ljudi shvataju koje sve prednosti ona nudi ne samo za oporavak posle različitih vrsta povreda i za poboljšanje kretanja i ravnoteže, nego i generalno za bolje stanje organizma, odnosno kvaliteta života u celosti.

Prosto zato što utiče pozitivno na pokretljivost najpre udova, a zatim i ostalih delova tela, fizikalna terapija Beograd se sve više i preporučuje i koristi u preventivne svrhe.

Kako se definiše fizikalna terapija?

Neko navodi da je u pitanju metoda, neko da je reč o zdravstvenoj profesiji koja ima za cilj da poboljšanjem funkcije kretanja poboljša potencijal svakog pojedinca, odnosno kvalitet života.

Da pojednostavimo, fizikalna terapija Beograd se zapravo definiše kao metoda, koja se primenjuje sa ciljem otklanjanja bolova u određenim delovima tela, odnosno sa ciljem boljeg funkcionisanja tih delova tela i njihove bolje pokretljivosti. Sve to zajedno utiče pozitivno na kvalitet života samog pojedinca.

U zavisnosti od izbora metode, fizikalna terapija Beograd može biti aparaturna i manuelna, ali može uključivati i različite dodatke uz pomoć kojih se utiče pozitivno na određeni deo tela.

U kojim slučajevima se koristi fizikalna terapija Beograd?

Nije baš tako jednostavno reći koje su to situacije kada je fizikalna terapija Beograd neophodna, jednostavno zato što sve zavisi od stanja samog pacijenta, ali i od odgovarajuće procene lekara specijaliste fizijatrije.

Najpre se može reći da fizikalna terapija Beograd ima pozitivan uticaj na pokretljivost pacijenata nakon povrede, ali isto tako može biti i preventivna metoda, koja će pomoći ljudima da na najmanju moguću meru svedu rizik od različitih povreda ili oboljenja.

Takođe, fizikalna terapija Beograd može da pomogne osobama nakon srčanog udara, odnosno nakon moždanog udara, te osobama koje pate od Parkinsonove bolesti ili multiple skleroze, kao i osobama koje jednostavno žele da poboljšaju kvalitet svog života, kroz poboljšanje stanja donjih i gornjih ekstremiteta, zatim ramena, ali i vrata i kičmenog stuba.

Opšta podela fizikalne terapije

Najjednostavnije je reći da postoji manuelna fizikalna terapija Beograd, koja podrazumeva samo korišćenje ruku fizioterapeuta, a sa ciljem ublažavanja bola, odnosno ukočenosti i samim tim podsticanja pokretljivosti, odnosno kretanja.

Isto tako fizikalna terapija Beograd može biti aparaturna, što podrazumeva zapravo nekoliko različitih tehnika i metoda, koje se odnose na korišćenje različitih aparata. Fizikalna aparaturna terapija uključuje korišćenje lasera ili laseroterapiju, koja se primenjuje sa ciljem rehabilitacije i lečenja, zatim elektroterapiju koja se odnosi na korišćenje struje niskog napona, kao i magnetoterapiju. Ukoliko se koristi namensko magnetno polje, onda govorimo o magnetoterapiji, a ako se koriste ultrazvučni talasi, tada je reč o takozvanoj sonoterapiji ili ultrazvučnoj metodi, koja se u većini slučajeva primenjuje kod osoba koje pate od artritisa, odnosno prilikom uganuća i istegnuća, te drugih povreda zglobova, ali i ako se kod pacijenta jave bolovi u vratu, mišićima i lumbalnom delu kičme, pa čak i ako dođe do zapaljenja tkiva ili kostiju.

Svakako je naročito važno da lekar specijalista fizijatrije bude upoznat ne samo sam stanjem organizma pacijenta, to jest određenih delova njegovog tela, nego i sa njegovom anamnezom, kako bi utvrdio koja tačno fizikalna terapija Beograd treba u konkretnom slučaju da bude primenjena, a da bi efekat bio najbolji. Ukoliko to bude smatrao neophodnim, lekar specijalista fizijatrije će preporučiti i određena testiranja, pa će i na osnovu njihovih rezultata moći preciznije da utvrdi koji je to metod, koji bi kvalifikovani fizioterapeut zatim trebalo da izvrši, kako bi pomogao pacijentu da reši probleme sa konkretnim delovima tela.

Idi na vrh strane