Dodaj firmu

Šta da očekujete u dermatološkoj ordinaciji prilikom pregleda kože?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta da očekujete u dermatološkoj ordinaciji prilikom pregleda kože?

 

Zašto su pregledi kože važni

 

Pregled kože namenjen je identifikovanju sumnjivih mladeža, izraslina i drugih promena na koži. Oblik, veličina, obod, boja i druge karakteristike sumnjivog izrastanja mogu vašem lekaru pomoći da dijagnostikuje osnovno zdravstveno stanje.

Pregledi kože najbolji su način za rano otkrivanje karcinoma kože. I što se pre prepozna rak kože, to je lakše lečiti. Važno je da redovno obavljate samokontrole. Odrasli bi takođe trebali redovno da obavljaju preglede kože koje obavlja njihov dermatolog.

Šta očekivati tokom pregleda kože?

 

Kućni pregledi kože  mogu se obaviti bilo kada. Ručno ogledalo i ogledalo pune dužine mogu biti korisni za pregled vrata, leđa i zadnjice.

Područja koja su redovno izložena suncu, najverovatnije će razviti izrasline. Međutim, sumnjivi znaci  se mogu pojaviti bilo gde na telu. Zbog toga je važno da dermatolog obavi kompletnu proveru tela.

Iako su pregledi kože kod druge osobe nekima neugodni, oni su presudni za ranu dijagnozu raka kože.

Obavezno obavestite svog lekara o svim problemima pre ili tokom pregleda. Takođe bi trebalo da budete slobodni da postavljate bilo kakva pitanja o znakovima na koje morate paziti, prevenciji raka kože ili bilo kom drugom aspektu zdravlja kože.

Pregled  bi trebao trajati oko 15 do 20 minuta.

Šta se dešava ako lekar pronađe nešto sumnjivo?

Ako lekar primeti nešto sumnjivo, možda će koristiti dermatoskop za detaljnije ispitivanje područja. Dermatoskop je u osnovi osvetljena lupa.

Ako vaš lekar posumnja da mesto može biti kancerogeno, uradiće  biopsiju. Ukloniće mali uzorak tkiva sa sumnjivog izrasta i poslati ga u laboratoriju na analizu. Tamo će patolog proučiti tkivo kako bi utvrdio da li je ili nije kancerozno. Ovaj proces obično traje oko nedelju dana.

Šta nakon toga?

 

Ako biopsija pokaže da je tkivo benigno, nema više ništa do sledećeg pregleda. Ako laboratorijski rezultati otkriju rak kože, vaš plan lečenja zavisiće od vrste karcinoma koji imate.

Manji postupci

Ako imate karcinom bazalnih ćelija - najčešći tip karcinoma kože - ili karcinom skvamoznih ćelija, imate nekoliko mogućnosti. Male lezije raka mogu se ukloniti postupkom koji se naziva elektrodezikacija. Uključuje struganje izrasline, a zatim sušenje ili spaljivanje područja vrućom iglom. Ovaj postupak ima stopu izlečenja od 95 procenata.

Veća lezija može zahtevati  operaciju. U ovom postupku uklanja se sloj kože koji sadrži karcinom. Tkivo se pregleda na licu mesta da li ima još znakova raka. Ako bilo koji deo tkiva sadrži ćelije karcinoma, drugi sloj se uklanja i ispituje na isti način dok se ne pronađe rak.

Invazivnije procedure

Operacija se takođe može koristiti za uklanjanje melanoma, najozbiljnije vrste karcinoma kože. Međutim, ekscizija, koja je invazivniji postupak, može se koristiti ako je kancerogeni izrast dublji od samih gornjih slojeva kože.

Ako se melanom proširio na druge delove tela, poput limfnih čvorova, neophodan je dramatičniji tretman. Možda će vam trebati dodatne operacije za uklanjanje kancerogenih izraslina negde drugde. Hemoterapija ili terapija zračenjem takođe mogu biti neophodne.

Znajte svoje mogućnosti

Bez obzira na vašu dijagnozu, vi i vaš lekar treba da razgovarate o svim mogućnostima lečenja. Raspitajte se o rizicima i prednostima svake opcije. Ako je rak kože na očiglednom mestu, kao što je vaše lice, takođe možete razgovarati sa svojim lekarom o estetskim postupcima nakon tretmana ili početnim opcijama lečenja koji mogu ostaviti manje ožiljaka.

Ključ je što je ranije moguće pronaći i lečiti rak kože. Čak i potencijalno opasna po život dijagnoza, kao što je melanom, ima stopu izlečenja skoro 100 posto ako se dijagnostikuje dok je još uvek samo u gornjem sloju kože.

Idi na vrh strane