Dodaj firmu

Kako da pomognete deci sa posebnim potrebama da bolje spavaju?

; Ažurirano 16.01.2024.
Kako da pomognete deci sa posebnim potrebama da bolje spavaju?

 

Bez obzira da li ste roditelj, staratelj ili dadilja deteta sa posebnim potrebama, u velikom broju slučajeva se dešava da takva deca imaju različite poremećaje sna. Često buđenje, insomnija, ili napadi panike u snu su samo neke od pojava sa kojima se roditelji suočavaju i zbog kojih ni sami ne spavaju.

To može biti vrlo naporno! Vašem detetu može biti potrebno dugo da zaspi, često se budi tokom noći, budi se tokom dana rano ili uopšte ne spava. Poblem sa spavanjem postaje dupli problem i za roditelja i za dete, jer roditelji takođe u ovom slučaju ne spavaju, što dovodi do preterane iscrpljenosti, pa roditelj nema snage da pomogne detetu.

Evo koji su poremećaji spavanja karakteristični za decu sa posebnim potrebama:

1. Hrkanje i apneja

Iako većina dece hrče svako malo, redovno hrkanje ne treba zanemariti. Može biti povezano sa apnejom za vreme spavanja, koja prestaje prilikom disanja što rezultira kratkim buđenjem. Ostali znakovi apneje za vreme spavanja uključuju mokrenja, budnost u snu, umor tokom dana, poteškoće u koncentraciji ili ponašanju (vaše dete može biti agresivno ili hiperaktivno zbog nedostatka sna). Apneja na spavanju je česta kod dece sa Daunovim sindromom koji pogađa između 30 i 60 procenata dece.

Ako sumnjate da vaše dete može imati apneju za vreme spavanja, važno je potražiti lekarsku pomoć. Verovatno je da će vaše dete biti upućeno na ispitivanje sna, koje će pratiti obrazac spavanja i telesne funkcije vašeg deteta, kao što je njihov broj otkucaja srca tokom spavanja.

Čest uzrok apneje u snu su povećani krajnici. Ako se potvrdi apneja za vreme spavanja, verovatno će specijalista za uho, grlo i nos istražiti mogućnosti lečenja sa vama.

Ako vaše dete spava na leđima, to može izazvati i hrkanje. Možete pokušati da ih premestite u udobniji položaj da vidite da li to pomaže u rešavanju hrkanja.

2. Različiti stepen autizma

Veliki procenat dece sa autizmom ima problema sa snom, to se može dogoditi iz različitih razloga, jer deca sa autizmom imaju nepravilan srčani ritam, anksioznost, depresiju, epilepsiju ili, što sve može ometati dobro spavanje.

Postoje brojne promene načina života i prirodna pomagala za spavanje koja mogu poboljšati vreme i kvalitet spavanja za decu sa autizmom:

Izbegavajte da detetu dajete stimulanse kao što su kofein i šećer pre spavanja.

Uspostavite noćnu rutinu.

Pomozite detetu da se opusti pre spavanja radeći stvari poput nežne masaže, lagane muzike ili čitajući knjigu.

3. Previše spavanja

Mnogo dece koja se bore da spavaju tokom noći ili se rano probude, tokom dana zaspu. Nažalost, previše spavanja tokom dana može uticati na spavanje vašeg deteta noću. Ako je moguće, pokušajte da ih lagano nagovorite da ne dremaju tokom dana i pogledajte da li to pomaže da poboljšate njihov oblik spavanja.

Ako se brinete da vaše dete previše spava, važno je da potražite savet lekara opšte prakse.

Idi na vrh strane