Kako da vaš buket, kupljen u cvećari, duže traje
Napisano 28.05.2025. ; Ažurirano 30.05.2025.
Svako se bar jednom našao u situaciji da gleda kako predivan buket cveća koji je nedavno dobio ili kupio počinje da vene brže nego što je očekivao. Cveće unosi svežinu i lepotu u naš životni prostor, ali nažalost, nije večno. Ipak, postoje načini da produžimo njegov životni vek i duže uživamo u njegovoj lepoti.
Kupovina buketa
Prvi korak započinje još u cvećari. Cvećare u Pančevu imaju osoblje koje će vam objasniti da kada kupujete buket, obratite pažnju na svežinu cveća. Latice treba da budu čvrste, bez tragova smeđe boje na ivicama. Stabljike bi trebalo da budu sveže odsečene, zelene i čvrste. Izbegavajte kupovinu buketa gde su cvetovi već potpuno otvoreni – oni su verovatno već nekoliko dana stari.
Kada donesete buket kući, nemojte ga odmah staviti u vazu. Prvo pripremite vazu – treba da bude temeljno oprana, po mogućnosti dezinfikovana rastvorom vode i malo izbeljivača. Bakterije su veliki neprijatelj svežeg cveća.
Priprema buketa pre stavljanja u vazu
Pre nego što cveće stavite u vazu, trebalo bi da ga pripremite. Uklonite svo lišće koje bi bilo pod vodom – ono brzo truli i stvara bakterije. Zatim ukoso odrežite stabljike, idealno pod tekućom vodom ili u posudi sa vodom. Ovo sprečava da vazduh uđe u stabljiku i blokira protok vode.
Jedan trik koji mnogi ne znaju jeste da se stabljike nekih cvetova, poput ruža, hrizantema ili gerbera, mogu preliti vrelom vodom na nekoliko sekundi pre stavljanja u vazu.
Voda u vazi takođe igra ključnu ulogu. Trebalo bi je menjati svakodnevno, ili bar svaki drugi dan. Mlaka voda je bolja od hladne jer je biljke lakše upijaju. Dodavanje hranljivih sastojaka može značajno produžiti životni vek buketa.
Komercijalni konzervansi za cveće su još bolja opcija, ali ako ih nemate pri ruci, i kućna sredstva mogu pomoći. Pored šećera i sirćeta, neki cvećari preporučuju dodavanje male količine aspirina, prstohvat soli ili čak nekoliko kapi votke ili gin tonika u vodu.
Mesto gde stoji vaza
Lokacija vaze u domu takođe utiče na trajnost buketa. Direktna sunčeva svetlost, propuh, izvori toplote poput radijatora ili televizora, kao i blizina voća ubrzavaju.
Različite vrste cveća imaju različit životni vek. Ruže, karanfili i hrizanteme mogu trajati 7-14 dana uz pravilnu negu. Ljiljani i tulipani obično traju 5-7 dana, dok su neki cvetovi poput maka ili božura kratkotrajniji, sa životnim vekom od samo nekoliko dana.
Ponekad je pametno "editovati" svoj buket tokom vremena. Kako pojedini cvetovi počnu da venu, uklonite ih iz aranžmana i reorganizujte preostale. Tako buket može izgledati sveže i uredno i kada je delimično izvan svog prvobitnog sjaja.
Na kraju, treba prihvatiti da je prolaznost deo lepote cveća. Čak i uz najbolju negu, svaki buket će na kraju uvenuti. Mnogi ljubitelji cveća zato odlučuju da svoje bukete osuše i tako sačuvaju uspomenu. Jednostavno okačite buket naopako na tamno i suvo mesto 2-3 nedelje, i imaćete trajnu uspomenu na poseban poklon ili priliku.