Dodaj firmu

Šta je važno za noćnu vožnju?

; Ažurirano 16.01.2024.
Šta je važno za noćnu vožnju?

Nije novost da su saobraćajne nesreće mnogo češće noću nego danju. Glavni razlog za ovo - što nije iznenađujuće - je što ne možemo videti dobro i u mraku. Preglednost je manja, a neke vrste svetala mogu samo doprineti problemu.

Evo nekoliko saveta koji bi mogli da smanje rizik:

1. Budite ekstra defanzivni

Piće i vožnja predstavljaju veći rizik po mraku, a stopa smrtnih slučajeva sa oštećenjima alkohola skoro četiri puta veća noću nego danju. Naravno, nikada nemojte sesti za volan nakon što popijete, bez obzira u koje doba dana je (ne vozite ni dok ste rastreseni); ali noću je dobra ideja da vožnju svedete na minimum.

2. Omogućite bolju preglednost.

Dobro očistite i oribajte stakla, a oštećena stakla sanirajte. Prljava ili oštećena vetrobranska stakla mogu rasipati svetlost i potencijalno povećati efekte odsjaja. Grupa takođe izveštava da prljavi ili oštećeni farovi mogu smanjiti vašu vidljivost i baciti odsjaj na vozače koji dolaze. Zato redovno čistite farove i vetrobransko staklo; možete koristiti poseban komplet za čišćenje farova.

3. Izbegavajte autoputeve sa dve trake

Autoputevi sa dve trake mogu da budu „najgori scenario“ za noćnu vožnju, zbog farova automobila, nižeg ukupnog osvetljenja i činjenice da ovi putevi imaju oštrije krivine i brda od autoputa. Ako možete, krenite sigurnijom rutom noću.

4. Usporite

Sudari povezani sa brzinom čine 37 procenata smrtnih slučajeva tokom noćne vožnje, u poređenju sa 21 odsto onih tokom dnevnih sati - zbog manje vidljivosti i kraćeg vremena za odreagovanje. Prilagodite brzinu da biste uzeli u obzir uslove poput vidljivosti.

5. Pravilno nagnite farove

Ako se grede previše nagnu, izgubićete deo osvetljenja koje vam je potrebno tokom vožnje. Ali ako se previsoko nagnu, mogu da zaslepe vozače koji dolaze. Godišnji inspekcijski testovi nekih država uključuju proveru ugla farova - ali u suprotnom, preuzmite inicijativu da biste bili sigurni da ste pravilno usmerili. Ovo obično nije projekat„ uradi sam “, vozači bi trebalo da se obrate prodavcu automobila ili servisu za pomoć.

6. Koristite duga svetla kada je to prikladno

Duga svetla nisu dovoljno iskorišćena, ali mogu biti od velike pomoći u ruralnim područjima ili na otvorenim putevima. Samo ne zaboravite da ih zatamnite kada se nalazite na razdaljini od 500 metara od vozila koje dolazi (kako ne biste privremeno slepili drugog vozača) i nemojte ih koristiti ako pratite drugo vozilo.

7. Podesite unutrašnje osvetljenje

Ako su svetla na vašoj kontrolnoj tabli presvetla, pogled sa kontrolne table na tamni put ispred vas može biti dezorijentisan. Zatamnite unutrašnja svetla noću, tako da ključne kontrole ostanu lako vidljive, ali ne i ometajuće. Mnogi novi automobili, dodaje on, imaju ogledala koja automatski prigušuju refleksije od jakog svetla.

8. Pogledajte u pravom smeru

Iako biste uvek trebali da pazite na put, izbegavajte fiksni pogled i nikada ne buljite u prednja svetla. Kada se približavate vozilu koje dolazi, izbegavajte da ga zaslepe farovi premeštanjem pogleda dole i udesno, koristeći desnu ivicu puta ili oznake trake kao vodič za zadržavanje na stazi. Podignite pogled kad prođete pored vozila koje dolazi.

9. Pazi na životinje

Sudari sa životinjama često se dešavaju u sumrak ili noću i češći su od oktobra do januara. Duga svetla vam mogu pomoći da uočite užarene oči životinje. Kada ih vidite, najsigurniji način da izbegnete nesreću je usporavanje i zaustavljanje - a ne skretanje.

Idi na vrh strane