Dodaj firmu

Kako reagovati na pojavu vozila pod pratnjom u saobraćaju

; Ažurirano 29.01.2024.
Kako reagovati na pojavu vozila pod pratnjom u saobraćaju

Prvo svaki vozač mora znati da se vozilo pod pratnjom tretira drugačije od ostalih učesnika u saobraćaju. Zato je zakonom propisano kako je potrebno reagovati u situaciji kada se takvo vozilo pojavi.

Šta je vozilo pod pratnjom?

Prema trenutno aktuelnom zakonu o saobraćaju, vozilo pod pratnjom je okarakterisano kao vozilo kome je dodeljena pratnja od strane vozila nadležne policije, vojske ili Bezbednosno - informativne agencije, odnosno Vojno - bezbednosne agencije.

Takođe, iako možda nema pratnju, vozilo policije, zatim vozilo vojske ili Vojno – bezbednosne agencije, te Bezbednosno - informativne agencije ima prednosti u saobraćaju, a ukoliko daje adekvatne zvučne ili svetlosne signale.

Postoji razlika između svetlosnih oznaka koje ima vozilo sa prvenstvom prolaza i vozilo pod pratnjom. Da napomenemo i to da su vozila sa prvenstvom prolaza vozila hitne pomoći, policije, vatrogasnih službi i drugih. Vozila sa prvenstvom prolaza koriste isključivo plava svetla, dok crveno - plava svetla koriste vozila pod pratnjom.

Potrebno je odmah nakon uočavanja vozila pod pratnjom, a koje će dati ili posebne zvučne signale ili svetlosne signale koji uključuju plavo i crveno svetlo, odreagovati na adekvatan način. Budući da ta vozila imaju pravo prvenstva prolaza to je potrebno omogućiti nesmetani prolazak takvom vozilu. Takođe treba napomenuti da ovo vozilo po zakonu o saobraćaju nema obavezu da propusti pešake, pa čak ima pravo i da u skladu sa potrebama, preseče određenu kolonu pešaka, a iako se ona nalazi na obeleženom pešačkom prelazu. U tom smislu su pešaci u obavezi da omoguće što pre nesmetan prolaz takvom vozilu.

Ukoliko postoji puna linija na kolovozu, a vozilo pod pratnjom se pojavi, ima pravo i da pretiče i obilazi bilo koje drugo vozilo. Vozači bi svakako trebalo da odreaguju blagovremeno i da omoguće nesmetani prolazak vozila pod pratnjom, odnosno vozilo sa prvenstvom prolaza i to čim ga uoče.

U praksi se vrlo često događa da vozači odreaguju kako ne bi trebalo, pa je zato posebno važno da budu upoznati sa odredbama zakona o saobraćaju u tom segmentu.

A ono što je naročito važno naglasiti jeste da ako u raskrsnici postoji svetlosna signalizacija, koja pokazuje crveno svetlo na semaforu, čak ni vozilo pod pratnjom, ali ni vozila sa prvenstvom prolaza nemaju pravo da kroz raskrsnicu prođu, sve dok se ne steknu uslovi za to, odnosno dok na semaforu ne bude bilo vidljivo zeleno svetlo. Takođe, ako je saobraćaj u raskrsnici regulisan od strane policijskog službenika, vozila sa pravom prvenstva prolaza i vozila pod pratnjom moraju poštovati njegove naredbe.

Sva vozila sa prvenstvom prolaza ne podležu primeni odredbi Zakona o bezbednosti u saobraćaju i svakako imaju prvenstvo prolaza u odnosu na sva druga vozila, izuzev u odnosu na vozila pod pratnjom. Bude li se dogodilo da se susretnu vozilo pod pratnjom i vozilo sa pravom prvenstva prolaza, prednost će svakako imati vozilo pod pratnjom.

Opšta pravila saobraćaja se primenjuju u situaciji kada se susretnu dva vozila sa prvenstvom prolaza.

Idi na vrh strane