Porodična ordinacija za odrasle i decu na Vračaru. Specijalistički pregledi, dijagnostika kućne posete, palijativna nega
Pročitaj više
Pulmološka lekarska ordinacija Pulmo Centar nalazi se na Novom Beogradu. Tim pulmologa specijalista i drugi internistički pregledi. Ultrazvučna dijagnostika, saradnja sa osiguravajućim kućama
Pročitaj više
Poliklinika na Vidikovcu, sa kompletnim internističkim i specijalističkim pregledima, vrhunskim stručnjacima i kompletnim paketima usluga po prihvatljivoj ceni, za svakog pacijenta.
Pročitaj više
Nalazimo se u zgradi Gradskog centra za fizičku kulturu, »STARI DIF», Deligradska 27 Beograd. Od 01. 04. 2005. godine poslujemo kao specijalistička ordinacija
Pročitaj više
Prepustite brigu o Vašem zdravlju vrhunskom timu stručnjaka, posetite polikliniku Gracia Medika koja se nalazi u samom centru Beograda. U prijatnom ambijentu nudimo Vam konsultacije i preglede iz hirurgije, ginekologije, fizijatrije, ultrazv...
Pročitaj više
Alergija na ubod insekata nije tako retka. Kada je lep i sunčan dan, svi mi volimo da vreme provodimo u prirodi, praktikujući šetnje, sport, izlete i slične aktivnosti. Međutim, ako smo alergični na ubod određenih insekata i baš se tako dogodi da nas taj insekt „gricne“, može se desiti da nam doživljaj u prirodi potpuno bude uništen.
Najčešće su reakcije na ubod pčele, ose, stršljena, a njihovi najopasniji ubodi su u glavu ili vrat.
Kod osoba koje su već imale alergijsku reakciju na ubod insekata, u krvi mogu da se detektuju specifična IgE antitela, što je dokaz alergijske reakcije ranog tipa.
Kod svake osobe se na mestu uboda javljaju otok, bol i crvenilo. Ova reakcija je toksična ali ne i alergijska. Samo kod osetljivih osoba javljaju se alergijske reakcije na mestu uboda ili sistemske alergijske reakcije.
Alergija se manifestuje najpre crvenilom, otokom, bolom i svrabom, pri čemu je otok u prečniku veći od 10 centimetara i traje duže od 24 časa. Sistemska reakcija se prepoznaje po koprivnjači, odnosno, crvenim pečatima po telu. Kasnije se javljaju otekline, mučnina, povraćanje i proliv, a nadalje, otežano disanje, sviranje u grudima, smetnje sa gutanjem. Ako pacijent ne stigne na vreme kod lekara, može doći dalje do pada pritiska, gubitka svesti, inkontinencije stolice i urina i pojave modroplave kože.
To su, zapravo, anafilaktičke reakcije, koje ugrožavaju život čoveka. Od uboda do težih posledica, može da prođe najviše 15 minuta i zbog toga se, nažalost, veliki broj slučajeva završava smrtnim ishodom.
Pacijenti koji imaju dokazanu alergijsku reakciju ranog tipa, zbog reakcija koje su brze i potencijalno fatalne, moraju sa sobom nositi injekciju adrenalina, koju sami sebi daju neposredno po ubodu insekta, a potom se hitno javljaju svom lekaru.
Deca su posebno osetljiva na ova mala, dosadna stvorenja i na njihove ubode. Posle uboda komaraca, kod dece se često javljaju izraženiji otoci i crvenila. Naročito lako otiču očni kapci, kao i mesta gde se graniče koža i sluzokoža. Svrab ume da bude prilično izražen, pa mala deca toliko raščešu kožu da mogu i da je inficiraju.
Ako su otoci izraženi, ili ukoliko vaše dete ima veliki broj ujeda komaraca po telu, preporučuje se davanje sirupa antihistaminika. Sirup će pomoći da se smanje otok i svrab, a vaš lekar će preporučiti koliko dana da se uzima ovaj lek, dok se ne proceni da se dete oporavilo.
Poznato je da insekti svojim ubodom ubrizgavaju otrov u naš organizam. To kod nekih osoba može izazvati alergijske reakcije, ponekad opasne i po život. Svaki ujed pauka izaziva uobičajenu reakciju na koži, na mestu uboda, u vidu lokalizovanog otoka i crvenila sa neprijatnim bolom, a sve se to povlači za 24 časa.
Međutim, preosetljivost i alergija na ujed pauka, manifestuju se pojačanim lokalnim i sistemskim reakcijama. Za razliku od iznad opisane reakcije, simptomi su ovde znatno izraženiji i zahvaćena površina je prečnika većeg od 10 cm.
Sistemske reakcije se ne manifestuju samo na mestu uboda, već i na drugim delovima tela, a mogu zahvatiti i ceo organizam. Za blage alergije, karakteristična je koprivnjača (crveni pečati po telu praćeni svrabom) i pojava blagih otoka mekih tkiva lica ili drugih regija tela.
Ukoliko je posle ujeda pauka nastupila pojačana lokalna reakcija, pored hladnih obloga biće potrebni i lekovi koje će vam prepisati lekar, a to su obično topikalni kortikosteroidi i antihistaminici. Kod sistemskih reakcija, takođe je neophodno hitno obraćanje lekaru, pa možemo na kraju zaključiti da zbrinjavanje osoba sa snažnim sistemskim neželjenim reakcijama na ugriz pauka, stršljena, pčele, ose, spadaju u najurgentnija stanja u alergologiji ali i medicini uopšte.
Cene se kreću u rasponu od 1700 do 4000 dinara.
*Cene su prikazane orijentaciono, za sve precizne informacije, predlažemo da kontaktirate ordinacije ispod teksta.