Dodaj firmu

Čemu služe pametne kuće?

; Ažurirano 16.01.2024.
Čemu služe pametne kuće?

Pametna kuća je dom koji ima visoko napredne, automatizovane sisteme za kontrolu i nadgledanje bilo koje funkcije kuće; osvetljenje, kontrolu temperature, više medija, bezbednosti, rada prozora i vrata, kvaliteta vazduha ili bilo kog drugog zadatka neophodnosti ili udobnosti koji obavlja stanovnik doma. Sa porastom bežične kompjuterizacije, uređaji na daljinsko upravljanje postaju pametni u pravo vreme. Danas je moguće prikačiti programirani čip na bilo kog stanara i imati sisteme koji se prilagođavaju dok osoba prolazi kroz pametnu kuću.

Da li je stvarno pametno?

Pametni dom deluje "inteligentno" jer njegovi računarski sistemi mogu da prate toliko aspekata svakodnevnog života. Na primer, frižider će možda moći da prikazuje svoj sadržaj, predloži menije i liste za kupovinu, preporuči zdrave alternative, pa čak i da rutinski naruči namirnice. Pametni kućni sistemi bi čak mogli da obezbede neprekidno očišćenu kutiju za leglo mačaka ili kućnu biljku koja je zauvek zalivana.

Ideja o pametnom domu možda zvuči kao nešto iz Holivuda. Naime, Diznijev film iz 1999. godine pod nazivom Smart House predstavlja komične antikvitete američke porodice koja osvaja "kuću budućnosti" sa android služavkom koja izaziva haos. Drugi filmovi prikazuju naučnofantastične vizije pametne kućne tehnologije koje izgledaju neverovatno.

Međutim, pametna kućna tehnologija je stvarna, i postaje sve sofisticiranija. Kodirani signali se šalju preko kućnih žica (ili se šalju bežično) na prekidače i utičnice koje su programirane za rad aparata i elektronskih uređaja u svakom delu kuće. Kućna automatizacija može biti posebno korisna za starije osobe, osobe sa fizičkim ili kognitivnim oštećenjima i osobe sa invaliditetom koje žele da žive samostalno.

Potrebne su dve stvari da bi domovi bili zaista pametni. Prvo su senzori, aktuatori i aparati koji slušaju komande i pružaju informacije o statusu. Ovi digitalni uređaji su već sveprisutni u našim domovima Na drugom mestu su protokoli i alati koji omogućavaju svim tim uređajima, bez obzira na prodavce, da međusobno komuniciraju.

Kućni sistemi za upravljanje energijom su prvi talas pametnih kućnih uređaja, sa hardverom i softverom koji nadgleda i kontroliše sisteme za grejanje, ventilaciju i klimatizaciju. Kako se standardi i protokoli razvijaju, uređaji u našim domovima čine da izgledaju pametno.

Idi na vrh strane